Kendvështrime

Vallja rrëfimore e Kim Mehmetit

16 orë më parë

Nga Agim Baçi Te Kim Mehmeti koha i paraprin kuptimit të mendimeve, e më pas edhe thurjes së ëndrrës. Ai përshkruan përmes një “magjie realiste”-

Prishtina ka nevojë për punëtor të heshtur, e jo për “pozer” të zhurmshëm

23 orë më parë

Xhevdet Pozhari Ndoshta edhe nuk e mbani mend kur ia pari pata raportuar se Liburn Aliu mund të jetë kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje për komunën

Ku të shkojnë të pashpresët?

3 ditë më parë

Xhevdet Pozhari … – Më fal, Xhevdet -, mu drejtua një burrë që dukej se sapo kishte kaluar të 50-tat. I nxitur nga pasiguria nëse

Gënjen kushdo që thotë se gjuha shqipe zyrtarizohet pa ndryshim të kushtetutës!

3 ditë më parë

Xhevdet Pozhari Gjuha shqipe në Maqedoni të paktën 4 herë është “zyrtarizuar” deri më tani nga Ali Ahmeti! Në fakt bëhet fjalë vetëm për miratimin

Çështja e pazgjidhur e shqiptarëve ortodoksë në Maqedoni

4 ditë më parë

Jahja Llluka Në periudhën e Rilindjes Kombëtare, familja Qiriazi është njëra nga familjet që dha kontribut të jashtëzakonshëm, duke shkrirë kështu gjithë pasurinë, intelektin dhe

“Se i vogli shtrin viganin; Dhe i shtypuri tiranin!”

5 ditë më parë

Albin Kurti Figura e dytë madhore në traditën e atdhetarisë social-demokrate shqiptare, pas Sami Frashërit që ishte themeluesi, është Fan Stilian Noli, i cili ka

Ali Ahmeti frymëzon funksionarët e BDI-së për të kërcënuar gazetarët dhe mediumet!

6 ditë më parë

Shkruan: Altrim Muharremi Sipas mendimit tim, ai është ideologu dhe frymëzuesi i të gjitha presioneve që bëjnë funksionart e BDI-së kundër gazetarëve dhe mediumeve. Ai

Pse duhet kjo përrallë me spiunë të Kremlinit?

6 ditë më parë

Andi Bushati Lulzim Basha dhe Partia Demokratike janë vënë nën syrin e ciklonit që pas investigimit të revistës amerikane “Mother Jones” lidhur me origjinën e

Gazetaria dhe plehu politik. Pse të gjithë ne gazetarët duhet të jemi Naser Selmani?

6 ditë më parë

Shkruan: Emad MEHMETI Çdokush që merret me gazetari si ne, e di që gazetaria është një mision fisnik, edhe pse në të shumtën e rasteve me

Koha për t’i zhdukur mitet rreth Turqisë. Evropa nuk mund të bëjë pa Turqinë

2 javë më parë

Mevlüt Çavuşoğlu Disa mite urbane kanë krijuar në Evropë debate publike rreth Turqisë. Njerëzit duhet të qëndrojnë në to dhe duhet t’i sqarojnë disa prej tyre. Më

1 2 3 61