10 Miss-et me karrierën më të suksesshme në historinë e ‘Miss Bota’

“Miss World” është gara më e vjetër e bukurisë në botë.

Ajo është themeluar në vitin 1951 nga një agjent reklamash britanik me emrin Eric Morley. Kjo garë ishte parashikuar fillimisht si një ngjarje ‘e zbehtë’, por doli të jetë kaq popullore, duke u shndërruar në një ngjarje e cila organizohet çdo vitë.

Ky spektakël ka sjell ndër vite femrat më të bukura të botës, gjersa gjithnjë në fund njëra është shpallur fituesja e kurorës, si më e bukur e edicionit.

Në vazhdim do të gjeni disa prej “misseve” më rrezatuese të historisë së “Miss Bota”.

Image

Ann Sidney, “Miss Bota 1964” – Mbretëria e Bashkuar

Ann Sidney ishte përfaqësuesja e dytë nga vendi i saj për të fituar konkursin “Miss World”. Pas fitores së saj, Ann ka qenë e pranishme në disa programe në televizion, duke përfshirë “The Avengers” dhe “You Being Served”. Ajo gjithashtu luajti në filmin e James Bond, “You Only Live Twice”.

Image

Madeline Hartog-Bel ‘Miss Bota 1967″ – Peru

Pas fitores së saj në këtë konkurs, Madeline jetoi në Paris, dhe më vonë në jug të Floridës. Ajo atje u martua dhe më pas lindi edhe fëmijë.

Image

Jennifer Hosten “Miss Bota 1970” – Grenada

Një vit pasi fitoi konkursin, Jennifer filloi të punojë në Air Canada, e martuar u zhvendos në Bermuda, dhe më vonë në Kanada, ku u diplomua në universitet dhe u bë një psikoterapiste. Ajo tani ka dy fëmijë dhe pesë nipër e mbesa.

Image

Cindy Breakspeare “Miss Bota 1976” – Xhamajka

Cindy Breakspeare e la karrierën e saj si  modele pasi vendosi t’i përkushtohet muzikës. Ajo ka tre fëmijë, duke përfshirë edhe një djalë me Damian Marley, i cili pasoi në gjurmët e babait të tij dhe u bë një artist i famshëm i muzikës ‘reggae’. Cindy gjithashtu ka katër nipër e mbesa.

Image

Sarah-Jane Hutt,”Miss Bota 1983″ – Mbretëria e Bashkuar

Një tjetër përfaqësuese e Britanisë së Madhe e cila ka pushtuar titullin më të lakmuar në botë për bukuri është Sarah-Jane Hutt. e cila bëri bujë të madhe për kundërshtimin e vendimit të jurisë në atë kohë.

Image

Linda Pétursdóttir “Miss Bota 1988” – Islanda

Linda nuk është vetëm ‘mbretëresha’ e bukurisë, por edhe një biznesmene e suksesshme. Gjatë 20 viteve, ajo vrapoi pas kompanisë së saj, dhe më pas botoi një autobiografi, gjersa në vitin 2015 mori pjesë edhe një herë në konkursin “Miss Bota”, këtë herë si anëtare e jurisë.

Image

Aishwarya Rai “Miss Bota 1994” – India

Aishwarya Rai është një aktore e njohur, modele, dhe ambasadore e bukurisë për L’Oreal. Ajo flet rrjedhshëm pesë gjuhë: Anglisht, Hindu, Marathi, Tamil, dhe Tulu. Që nga viti 2007 ajo ka qenë e martuar me Abhishek Bachchan, i biri i aktorit të famshëm Amitabh Bachchan, dhe në vitin 2011 ata kishin një vajzë.

Image

Priyanka Chopra “Miss Bota 2000” – India

Priyanka është një këngëtare e talentuar, aktore dhe modele. Ajo ka marrë pjesë edhe në ngjarje të shumta bamirësie në Indi dhe SHBA, dhe është një ambasadore i vullnetit të mirë për fondin e bamirësisë “CAF” dhe Konfederatës së Industrisë indiane. Ka ndihmuar në organizimin e fushatave për të çrrënjosur analfabetizmin.

Image

Azra Ak?n “Miss Bota 2002” – Turqia

Azra Ak?n është një modele e njohur, aktore, dhe balerinë. Fituese e  “Yok Boyle Dans” (versioni turk i ‘Dancing With the Stars’). Ajo flet tri gjuhë: turqisht, holandisht dhe anglisht.

Image

Rosanna Davison “Miss Bota 2003” – Irlanda

Rosanna Davison është një modele, aktore, këngëtare, dhe autore e librit të gatimit ‘Hani Yourself Beautiful’, i cili pati një shitje të jashtëzakonshme. Babai i Rosannas, Chris de Burgh është një muzaikant i njohur, që i ka kushtuar një prej këngëve vajzës së tij.