Ballkan

Hahn: Zhgënjim ekstrem mosdakordësia për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn e cilësoi si “një zhgënjim ekstrem”, mos arritjen e dakordësisë mes udhëheqësve të vendeve të BE për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. “Udhëheqësit e Bashkimit Evropian nuk arritën të zbatojnë angazhimin e tyre për të hapur negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në Këshillin Evropian”,

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Na tregoni nëse ne serbët i kemi helmuar shqiptarët

Aleksandar Vuçiq i ka drejtuar një letër zëdhënëses së Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq duke i kërkuar sqarime në lidhje me rastin e helmimit të zyrtarëve kosovarë nga kutitë me vota të ardhura nga Serbia. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i ka drejtuar një letër zëdhënëses së Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq duke kërkuar prej saj që

U zhduk para 5 vitesh, voglushi shqiptar gjendet në kampin sirian

Gazetarët italianë të emisionit investigativ “Le iene” kanë bërë të mundur gjetjen e vogëlushit shqiptar Alvin Berisha në një kamp të burgosurish në verilindje të Sirisë i kontrolluar nga forcat kurde. Vogëlushi shqiptar kërkohej nga babai i tij, Afrim Berisha që prej natës së 12 dhjetorit 2014 kur bashkëshortja e tij Valbona Berisha largohet nga

Marrëveshja Kosovë-Serbi, prioritet strategjik i SHBA-së

Prioritet strategjik për Shtetet e Bashkuara të Amerikës është arritja e marrëveshjes së paqes mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë David Kostelancik- zëvendës i të dërguarit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer. Kostelancik ka treguar edhe kërkesat që i janë parashtruar lidershipit të Kosovës pas zgjedhjeve të 6 tetorit. “Kosova sapo doli nga zgjedhjet

Djuric lajka gjermanes Schitz, ankohet se Prishtina po destabilizon rajonin

Drejtori i të ashtuquajturës ‘Zyre për Kosovë e Metohi’, Marko Djuric, priti në takim Drejtoren e Departamentit për Europën juglindore në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Suzanne Schitz, me të cilën bisedoi për ngjarjet në Kosovë në rrafshine sigurisë dhe politikës. Si zakonisht pati shumë ankesa, transmeton Gazeta Metro. Djuric tha se Beogradi

Vuciq e Daciq vlojnë nga hidhërimi me Abbott: Përgjigja e britanikëve tërësisht hipokrite

Përgjigja e Ambasadës Britanike në Prishtinë rreth ‘kritikës’ së Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vucic, ju prishi humorin shefit të diplomacisë serbe dhe presidentit serb. Ivica Dacic e quajti hipokrizi ndërsa Vucic shkroi në rrjete sociale se ‘i kupton të gjitha’ “Të gjithë ata që ulen me kryeministrin e ardhshëm të të ashtuquajturës Kosovë nën flamurin

Handkes nuk i bëhet vonë që arsyetoi vrasjen e shqiptarëve, paralajmëron vizitë në Kosovë

Vendimi i Akademisë suedeze të Shkencave për t’i dhënë Nobelin për Letërsi shkimtarit austriak Peter Handke nxiti kritika në gjithë Ballkanin. Akademia e Shkencave e Kosovës kërkoi që Handkes t’i tërhiqet çmimi, shkruan Reporteri.net. Në mediat botërore bëri bujë peticioni që filloi në Kosovë kundër Handkes, i cili njihet për lidhjet e tij me Sllobodan

Vucic pyet Ambasadorin Britanik: Cilat zgjedhje i ka fituar Kurti dhe cilit shtet i takon ai flamur

Presidenti Serb, Aleksandar Vucic, ka reaguar pas takimit të Ambasadorit Britanik në Kosovë, Nicholas Abott me kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke e pyetur cilat zgjedhje i ka fituar ai, që ende e mban flamurin shqiptar në zyrë, shkruan Gazeta Metro. Reagimi i Vucic vjen pas fotografisë së publikuar nga takimi i dy palëve,

Vuçiç: Perëndimi po i ndihmon shqiptarët ta shkatërrojnë Listën Serbe

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se është “shumë i brengosur për shkak të zhvillimit të situatës në Kosovë” dhe ka pretenduar se “çdo përpjekje për “shfuqizimin” e Listës Serbe mund të lë pasoja katastrofale për marrëdhëniet e serbëve dhe shqiptarëve”. Me rastin e vizitës së kryetares së Këshillit të Kuvendit të Rusisë Valentina

Erdogan mbështet çfarëdo marrëveshje midis Beogradit e Prishtinës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq e ka falënderuar homologun e tij turk, Reccep Tayyip Erdogan për deklaratat e tij, se do të mbështes çfarëdo marrëveshje që mund të arrijnë serbët dhe shqiptarë. Erdogan po qëndron në Beograd ku bisedoi për rreth një orë e gjysëm me presidentin serb, Vuçiq, për bashkëpunimin dypalësh dhe situatën në