Ballkan

Pahor Mogherinit: Zgjidhja e problemit Kosovë-Serbi të mos bazohet në parime etnike

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, është takuar sot me përfaqësuesen e lartë të Brukselit, Federica Moherinin, ku kanë biseduar rreth vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshjes finale. Pahor i ka thënë Mogherinit zgjidhja për Kosovën do të duhet të jetë origjinale dhe nuk duhet të bazohet në parime etnike, shkruan agjencia sllovene

Zaev: T’i jepet fund punësimit të familjarëve, nuk jemi si regjimi i mëparshëm

“Apeloj dhe kërkoj nga pushteti parlamentar, ai ekzekutiv, por edhe nga ai lokal, të korrigjohemi sepse unë nuk dua që të jemi të njejtë si ata të mëparshmit”. Kështu shprehet kryeministri i vendit Zoran Zaev sa i takon çështjes së nepotizmit, për të cilën në opinion ditëve të fundit ka pasur reagime të shumta. Ai

Çfarë marrëveshje po synon Kosova në dialogun me Serbinë?

Normalizimi i raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i pashmangshëm, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente ai i bëri gjatë një konference me temën: “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, organizuar nga Instituti RIDEA, e ku kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe opozitës.

Jeremiq: Thaçi e Vuçiq po zhvillojnë bisedime sekrete, janë afër nënshkrimit të marrëveshjes përfundimtare

Kryetari i Partisë Popullore (NS) dhe njëri nga udhëheqësit e Lidhjes për Serbinë (SZS) Vuk Jeremiq, ka thënë se pushteti në Serbi është vetëm një hap larg nënshkrimit të marrëveshjes me Kosovën. “Marrëveshja me Kosovën do të ketë për pasojë tjetërsimin e përhershëm të Kosovës nga Serbia dhe atë në aspektin formal juridik, me nënshkrimin

Vuçiq: Kosova ka një mbështetje të fshehtë për taksën, në Amerikë dhe në Evropë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se ekziston një mbështetje e fshehtë për taksën e vendosur nga Qeveria e Kosovës për produktet serbe nga një vend evropian, por edhe nga qarqe të caktuara në Shtetet e Bashkuara nga administrata e vjetër. Sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, Vuçiq ka thënë se ky nuk është

Ambasadori serb në Tiranë: Që të vazhdojë dialogu, duhet hequr taksa

Ambasadori serb në Tiranë, Miroljub Zariq, festoi në Tiranë në prani të personaliteteve shqiptare dhe të huaj festën kombëtare të Serbisë. Në fjalën e mbajtur ai theksoi se sfidat më të mëdha të Serbisë, ku kryesorja ishte vijimi i dialogut me Kosovën. Siç transmeton Oranews, gjithashtu Zariq theksoi që Kosova të heqë taksën 100% për

Mogherini: S’do të ketë bisedime pa u hequr tarifat ndaj Serbisë

Shefja e politikës së Jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha të hënën se nuk do të thërras raund të ri bisedimesh ndërmjet Prishtinës e Beogradit derisa autoritetet në Kosovë nuk i heqin apo pezullojnë tarifat ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Ajo i bëri këto komente në Bruksel gjatë një konference për

Kundërshtohet përfshirja e Rusisë dhe e Kinës në dialog

Deklaratat e udhëheqësit të Partisë Kombëtare Serbe, Nenad Popoviq, që në dialogun mes Kosovës e Serbisë duhet të përfshihen edhe Amerika, edhe Rusia dhe edhe Kina janë të papranueshme për spektrin politik në vend. Deputetë të subjekteve politike në vend dhe njohës të procesit të dialogut me Serbinë kanë kundërshtuar përfshirjen e shtetit të Rusisë

Vuçiq: Nëse s’merremi vesh me Kosovën, na pret katastrofa

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se me përpjekjet e tij për arritjen e një marrëveshjeje me Kosovën, e cila mund të mos pëlqehet nga populli serb, synon të përmbushë një qëllim më të lartë, sesa politika ditore. Marrëveshja duhet të arrihet, ka deklaruar Vuçiq për “Politika”.  “Në rast të kundërt, do të përballemi

Protestuesit në Beograd kërkojnë të ndalohet “tradhtia e madhe” e Vuçiqit me Kosovën

Qindra qytetarë serbë janë mbledhur sot në Sheshin “Nikola Pashiq” në Beograd, nën organizimin e partisë opozitare Partia Demokratike Serbe (DSS), për të protestuar, siç thonë ata, kundër “tradhtisë së madhe me Kosovën” Siç raporton “Beta”, kryetari i DSS, Millosh Jovanoviq, duke iu drejtuar të pranishmëve në protestë, ka thënë se “Kosova është Serbi dhe