Berisha iu bën thirrje forcave politike të Kosovës të kundërshtojnë përpjekjet për ndarje të Kosovës

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Ai dorëheqjen e tij e ka quajtur akt shtetar dinjitoz.

“Duke shprehur vlerësimin tim për aktin e tij prej shtetari të vërtetë shtoj këtu se kjo është hera e dytë që Ramush Haradinaj jep në mënyrë dinjitoze dorëheqjen si kryeministër i Kosovës dhe hera e tretë që ai paraqitet para Gjykatës së Hagës në përgjigje të thirrjes së drejtësisë ndërkombëtare”, ka thënë ai.

Berisha thotë se në dy rastet e mëparshme ai është gjetur i pafajshëm.

Ai thotë se Haradinaj e kundërshtoi me guxim të madh projektin e Serbisë, për çka sipas tij, fitoi mbështetjen e admirimin e qytetarëve të Kosovës dhe kombit shqiptar.

“Komandant trim që luftoi me heroizëm kundër pushtuesve dhe ndihmoi dhe shpëtoi qindra familje shqiptare nga barabaritë serbe gjatë luftës, shtetar me integritet dhe kryeministër efiçent e atdhetar i flaktë, Ramush Haradinaj, kundërshtoj me guxim të madh projektin e Serbisë së Madhe te Vuçiç, Zografit Bis, Miladinit shqipfolës dhe Baton Stanishiqit për çka dhe fitoi admirimin, mbështetjen e madhe të qytetarëve të Kosovës dhe mbarë kombit shqiptar”, ka shkruar ai.

Berisha iu ka bërë thirrje forcave politike në Kosovë, qytetarëve të saj dhe mbarë kombit shqiptar të kundërshtojnë me vendosmëri të palëkundur të gjitha përpjekjet, prapaskenat për ndarjen dhe copëtimin e Kosovës.

“Unë gjithashtu iu bëj thirrje forcave politike në Kosovë, qytetarëve të saj dhe mbarë kombit shqiptar të kundërshtojnë me vendosmëri të palëkundur të gjitha përpjekjet, prapaskenat për ndarjen dhe copëtimin e Kosovës të projektit të Serbisë së Madhe të Vuçiç, argatëve të tij shqipfolës, albanofobe, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles Baton Stanishiqit që festojnë sonte dorëheqjen e Kryeministrit Ramush Haradinaj dhe thirrjen e tij nga Gjykata e Hagës mbasi kishin tek ai një dige të pakapërcyeshme”, ka shkruar tutje Berisha.

Lini Një Koment