Bërnabiq: Deklarata e Thaçit për bashkimin e Luginës me Kosovën, joserioze

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq tha se deklarata e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi mbi bashkimin e Bujanovcit, Preshevës dhe Medvegjës me Kosovën nuk është serioze dhe se sipas saj “ishte një deklaratë për qëllimet e tyre të brendshme politike”.

E  pyetur për të komentuar deklaratën e Thaçit se marrëveshja e paqes nuk do të vijë pa bashkimin e këtyre komunave me Kosovën dhe duke shpresuar që aleatët perëndimorë të Kosovës do ta bindin Serbinë në këtë mënyrë, ajo theksoi se kjo nuk është diskutuar dhe se është e pabesueshme dhe se ” tani po përhapen në territorin e Serbisë qendrore”.

“Në interes të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, unë nuk do të komentoj më tej atë”, shtoi ajo.

Lini Një Koment