Boksieri i njohur vdes pasi u nokautua nga kundërshtari i tij

Boksieri Patrick Day ka vdekur katër ditë pasi u nokautua në luftën e tij kundër Charles Conwell.27-vjeçari amerikan ishte në një gjendje kritike pasi pësoi një dëmtim traumatik të trurit.


Pas lajmeve që Day ishte në një gjendje kritike, Conwell i shkruajti një letër emocionuese kundërshtarit të tij, në të cilën ai tha se “kurrë nuk do të donte që kjo të ndodhte” dhe zbuloi se kishte menduar largimin nga boksi.

“Nëse do të mund t’i ktheja të gjitha do të kthehesha”, tha 21-vjeçari amerikan.

“Askush nuk e meriton që kjo të ndodhë me të. Unë sërish luftoj pa pushim në kokën time duke menduar se çfarë nëse nuk ka ndodhur kurrë dhe pse ndodhi me ju.Unë nuk mund të ndalem së menduari për këtë. Unë jam lutur për ju shumë herë dhe kam derdhur aq shumë lotë, sepse as nuk mund ta imagjinoja se si do të ndiheshin familja dhe miqtë e mi.

Të afërmit e boksierit  thanë se “mirësia, pozitiviteti dhe bujaria e shpirtit të boksierit krijuan një përshtypje të qëndrueshme me të gjithë ata që e takuan”.

“Ai zgjodhi të boksonte, duke ditur rreziqet me të cilat përballet çdo luftëtar kur ai ose ajo futet në një ring boksi,” tha DiBella. Boksi është ajo që ai pëlqente të bënte. Ai frymëzoi njerëzit dhe ishte diçka që e bëri atë të ndjehej i gjallë.”