Bota

Figurat evropiane kundërshtojnë planin e Trumpit për konfliktin Izrael-Palestinë

Ish-politikanë me pozita të larta në Evropë e kanë dënuar politikën e njëanshme të presidentit amerikan për zgjidhjen e çështjes mes Izraelit dhe Palestinës. Përmes një letre, ata kanë bërë thirrje që të kundërshtohet secili plan amerikan për arritje të paqes, nëse ai nuk është i drejtë për palestinezët. Letra e dërguar në Bashkimin Evropian

A mund të hakohet memoria e njeriut?

Shkenca moderne na sjell mundësi të pafundme për të ndihmuar trupat dhe mendjet tona të qëndrojnë të shëndetshme, por disa kërkime shkencore të kohëve të fundit kanë qenë gjithashtu qendra e polemikave. Një nga këto është interesi i studiuesve për të manipuluar kujtimet. A është ky mundësim i mundur, dhe nëse po, pse duam ta

Dileri shqiptar i drogës dënohet me 12 vjet burgim në Londër

Një emigrant ilegal i cili është kapur me 9.5 kilogramë kokainë me vlerë të rrugës prej mbi 1 milion euro, është dënuar me 12 vjet burgim, pas gjetjeve që ka bërë Agjencia Nacionale e Krimit dhe Policia metropolitane e krimit të organizuar. Suad Sufaj, 26 vjeçar, është ndaluar nga policia gjatë kohës sa ishte duke

Kosova, temë thelbësore e Samitit të Berlinit

Zgjidhja e problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të jetë çështja thelbësore që do të diskutohet në një takim që kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor do ta realizojnë pas dy javësh në Berlin, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe të presidentit francez, Emmanuel Macron. Ndryshe nga vendet e tjera, Kosova dhe Serbia

Disa gjëra që duhet t’i dini për Julian Assange

Julian Assange, themeluesi i WikiLeaks u arrestua të enjten në ambasadën e Ekuadorit në Londër, ku edhe po qëndronte. Assange akuzohet nga qeveria e SHBA’së, se ka publikuar informacione sekrete të ushtrisë dhe qeverisë së shtetit më të fuqishëm në botë. Por në jetën personale, Assange nuk ka publikuar mjaftë të dhëna, andaj gazetat filluan

“Cau Vang”, ura që qëndron në duart e Zotit’

“Cau Vang” ose “ura e artë” është bërë sensacion botëror që ka tërhequr vizitorë nga e gjithë bota, afër qytetit Da Nang. Në lartësinë prej 1.400 metrash, në përqafim të duarve të cilat duken sikur janë aty kaherë, arrihet përshtypje e fuqishme e pranisë së fuqive të mëdha, transmeton Dita. Vu Viet Anh, themelues i

17-vjeçarja përdhunohet nga 10 burra, rrëfen rastin në rrjete sociale

Një adoleshente nga Argjentina ka rrëfyer se si është përdhunuar të paktën nga 10 burra në një shtëpi në të cilin kishte shkuar me miqtë e saj për në festë, shkruan Daily Mail, raporton Gazeta Express. 17-vjeçarja në një video që u shpërnda nëpër rrjete sociale ka folur për përvojën e saj duke thënë që

Ky është libri që po mbante në dorë Assange kur u arrestua

Julian Assange u arrestua sot në Ambasadën e Ekuadorit në Londër pas 7 vitesh qëndrimi aty. Assange u arrestua në Londër sot pasi Ekuadori i tërhoqi azilin politik. Por çka u duk se po mbante në dorë kur u arrestua? Ai po mbante një libër nga shkrimtari amerikan Gore Vidal të titulluar “Historia e Gjendjes

Kush është Julian Assange, themeluesi i Wikileaks që u arrestua sot?

Për mbështetësit e tij, Julian Assange është një luftëtar i guximshëm për të vënë në dritë të vërtetën. Për kritikët e tij, ai është një kërkues vëmendjeje publike, që ka rrezikuar jetën duke vënë një masë të informacionit të ndjeshëm në domenin publik. Assange përshkruhet nga ata që kanë punuar me të si intenziv, i

Pas arrestimit në Londër, SHBA-ja padit Assangen për konspiracion

Vetëm pak orë pas arrestimit në Londër, prokurorët amerikanë kanë ngritur padi për konspiracion kundër themeluesit të uebfaqes “WikiLeaks”, Julian Assange, lidhur me rastin e përpjekjes për të siguruar qasje në një kompjuter të klasifikuar të Qeverisë amerikane në bashkëpunim me ish-analistin e Inteligjencës ushtarake, Chelse Manning, më 2010. Assange, i cili të enjten u