Bota

Lideri i ri i Socialistëve Evropianë kërkonte “zhdukjen” e kufijve në Ballkan për të shmangur konfliktet

Frans Timmermans do të udhëheqë Partitë Evropiane Socialiste (PES) në zgjedhjet e vitit të ardhshëm për Parlamentin Evropian. Ish-ministri i Jashtëm holandez, që aktualisht është zëvendëspresident i Komisionit Evropian, ishte i vetmi person në garë në Kongresin e socialistëve në Lisbonë. Ai tha se rebelime të dhunshme, si ai që po shihet në Francë, duhet

Cili është qëndrimi i pasardhëses së Merkelit për emigrantët

Annegret Kramp-Karrenbauer është liderja e re e partisë së njohur gjermane, CDU. Politikanja e CDU-së e ka fituar pozitën e kryetares në një garë të ngusht në zgjedhjet e djeshme duke zëvëndësuar kryetaren e deritanishme, kancelaren Angela Merkel. Mediat gjermane kanë përmendur disa veçori të saj si politikane, me të cilat në disa raste ka

Mes lotësh e duartrokitjesh, Merkel largohet nga partia që e udhëhoqi për 18 vjet

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg ku do të zgjidhet sot pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel, e cila do të vazhdojë të mbetet kancelare. Kryetarja e deritanishme e partisë kristiandemokrate CDU Angela Merkel, u largua nga ky post, pas 18 vitesh, me një fjalim, i cili u përcoll me brohoritje

Temperatura në Kinë ka rënë në minus 43 gradë, uji i nxehtë ngrihet në ajër

.Një mot tepër i ftohtë e ka kapluar pjesën veriore të Kinës. Autoritetet e qytetit Mohe njoftuan se temperatura ka rënë në minus 41 gradë të martën, minus 42 të mërkurën dhe minus 43.5 të enjten, raporton gazeta “South China Morning Post”. I ftohti filloi të ndihej të hënën, kur temperatura ra menjëherë për 20

Trafik droge në disa rajone të Italisë, arrestohen shqiptarë dhe rumunë

Në Molise, një zonë e Italisë janë kapur shqiptarë, rumunë dhe italianë, që besohet se në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin krijuar një rrjet të trafikut të lëndëve narkotike. Akuza ndaj pjesëtarëve të këtij grupimi është: “Shoqatë kriminale që synon trafikun e drogës”, shkruajnë mediat italiane. Policia tha se janë kryer gjithsej 6 arrestime, në Molisa,

Djaloshi kërkon selfie me Putinin, shikojeni reagimin e presidentit rus kur nuk funksionoi telefoni

Një djalosh ka qenë pjesë e një ngjarjeje interesante me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Presidenti rus, Vladimir Putin ka shfaqur durim të mirë në pritje për një fotografi me një djalosh gjatë një vizite të tij tek një grup i nxënësve. Djaloshi kërkoi selfie me Putinin por papritmas iu shfaq një problem me telefon,

Frikë nga protesta e të shtunës, Franca mbyll muzetë, dyqanet dhe Kullën Eiffel

Autoritetet franceze do të mbyllin të shtunën dhjetëra muze, vende turistike dhe dyqane, duke përfshirë Kullën Eifel dhe Luvrin, nga frika e përsëritjes së dhunës së javës së kaluar në Paris, thanë zyrtarët të enjten. “Ne nuk mund ta rrezikojmë kur e njohim kërcënimin”, tha ministri i Kulturës Franck Riester për radio RTL, duke shtuar

Alarmi i shkencëtarëve: Shfarosja e 6-të e Tokës ka nisur

Thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve është në një mendje; në Tokë gjallesat janë shfarosur plot pesë herë në miliona vite ekzistencë të planetit tonë. Por, ajo që ndan ata është për shfarosjen e gjashtë. Shumë thonë se nuk ka nisur ende, e po kaq deklarojnë se shfarosja e gjashtë në masë në planetin tonë

SHBA i përgjigjet Rusisë, i dërgon anije ushtarake në Detin e Zi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës filluan të përgatiten të dërgojnë një anije ushtarake në Detin e Zi dhe i kërkuan Departamentit të Shtetit të njoftojë Turqinë për këtë, thanë zyrtarë amerikanë për CNN. Kjo lëvizje, sipas këtyre zyrtarëve, paraqet përgjigje ndaj konfiskimit rus të anijeve ukrainase në kalimin e Kerçk që lidh Detin e Zi

Papa befason, viziton Emiratet e Bashkuara Arabe

Papa Françesku do të vizitojë Abu Dabin në Emiratet e Bashkuara Arabe në muajin shkurt, ka njoftuar Vatikani ditën e enjte. Kjo është vizita e shtatë e Papës në një komb me shumicë myslimane, në të cilën pritet të bëjë thirrje për paqe brenda religjioneve. Ky udhëtim do të ndodhë nga 3 deri më 5