Intervista "Saktë"

Nga Hitleri te Trump, si është katandisur Nobeli për Paqe në një karikaturë

2 ditë më parë

“Ai e meritonte të merrte çmimin Nobel për Paqen, sepse ai na ktheu nga skaji i humnerës ku ishim shtyrë nga qeveria e mëparshme dhe

Profesor Sadri Ramabaja: Akuzat e mia për Presidentin Hashim Thaçi sulm ndaj Vetvendosjes. Ja si e gjykoj marrëveshjen e Washingtonit

2 javë më parë

Profesor  Sadri Ramabaja  ka dhënë një intervistë për Almakos ku është shprehur  për jetën e tij, situatën aktuale politike në Kosovë  dhe për çështje të

Intervista/ Vjosa Osmani flet pa dorashka për zhvillimet në Kosovë dhe ngre alarmin: Rrezik nga një Republikë e re Srpska në veri të Kosovës

2 javë më parë

Është e rëndësishme që tashmë ekziston një rol shumë më aktiv i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por Kosova

Rrëfimet e ish të burgosurit: Ju tregoj bashkëvuajtësit në Spaç që hoqën kafshatën e tyre për të më mbajtur në jetë dhe mjeku i kampit që më…

2 javë më parë

Dashnor Kaloci   Publikohen disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor Kasem Hoxha,

Dëshmia: Si u rrethuan, kush i spiunoi dhe përse u vranë “5 Heronjtë e Vigut”

1 muaj më parë

Publikohet historia e panjohur të ngjarjes së shumë-përfolur të 21 gushtit të vitit 1944, kur pesë djem të rinj, Ndoc Dedë Marku, Ndoc Mazi, Naim

Martin Henze: Në muajt e ardhshëm, rënie ekonomike me përmasa të pashembullt në Shqipëri

1 muaj më parë

Martin Henze, flet për situatën e rënduar ekonomike në Shqipëri dhe për kërcënimin që po vjen për shkak të rritjes së borxhit. Në lidhje me

Dokumentet amerikane/ Raporti sekret 10 gusht ‘48: Ambasadori grek i kërkoi SHBA-së ndërhyrjen e rusëve tek shqiptarët që të çarmatosin gueriljet

2 muaj më parë

Nga Dashnor Kaloçi    Publikohet për herë të parë dokumenti tepër sekret i Departamentit amerikan të Shtetit, që hedhin dritë mbi veprimtarinë diplomatike të SHBA-ës

“Rri urtë se do hash plumbin kokës”/ Si u ‘riluajt’ në situata reale “Dueli i heshtur” në ’89-ën me anijen “Dukati”, që mbërriti në Brindizi me 7 pjestarë të ekuipazhit peng

2 muaj më parë

Dashnor Kaloçi/ Publikohen disa dokumente të panjohura arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së) dhe Arkivi i Ministrisë

John Bolton: Grenell nuk e di çfarë flet, ja pse u përfshi Tony Blair

2 muaj më parë

Ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare i Donald Trump, John Bolton, tha për BIRN se Serbia dhe Kosova mund të jenë tërhequr nga një pikë ku një

Joseph: Nuk shoh shteg drejt marrëveshjes Kosovë-Serbi

3 muaj më parë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington, thotë se në takimin e 12 korrikut midis Kosovës dhe Serbisë mund të priten hapa të

1 2 3 48