Donald Trump – Misioni u krye! (Video)

Presidenti amerikan Donald Trump përshëndeti ekzekutimin perfekt të sulmeve ajrore ndaj Sirisë, ndërsa shtoi në mesazhin e tij në “Twitter” se misioni u krye.

SHBA, Franca dhe Britania e Madhe bombarduan tre impiante të programit të armëve kimike siriane si raprezalje ndaj sulmit të dyshuar me armë kimike ndaj qyteti sirian Duma javën e shkuar.

“Faleminderit Francës dhe Britanisë për urtësinë dhe fuqinë e ushtrive të tyre të shkëlqyera. S’mund të kishim pasur rezultatet më të mira. Misioni u krye”, tha Trump.

Ekspertët thonë se mesazhi i Trump duket se i jep fund dyshimeve nëse do të ketë sulme të tjera, të paktën derisa presidenti sirian Bashar al Asad të vendosë të shkelë sërish vijnë e kuqe. Zyrtarë nga Pentagoni lajmëruan se furia e raketave aleate çoi vite pas programin sirian të armëve kimike.

Pavarësisht se forca e sulmit është vënë në diskutim, fitorja politike duket mjaft e qartë. Presidenti rus Vladimir Putin e kritikoi ashpër sulmin perëndimor dhe tha se ishte një akt i pastër agresioni. Por megjithë kërcënimet se do të rrëzonte raketat amerikane, ushtria ruse nuk ngriti as gishtin për të frenuar sulmin dhe çdo raketë e aleatëve goditi objektivin.

Madje, as ushtria siriane, duke parë zbulimin e blofit rus, nuk tentoi të ndalte sulmin e tre fuqive të mëdha, megjithëse televizionet shtetërore në vend thanë se 70 raketa u rrëzuan. Sulmi aleat padyshim që nuk i jep fund luftës së gjatë e të përgjakshme civile në Siri, por të paktën dërgon një mesazh se mbase perëndimi do të angazhohet disi më shumë për këtë qëllim.

Zëdhënësja e Pentagonit Dana White tha se SHBA dhe aleatët e saj goditën me sukses çdo objektiv në sulmet ajrore në Siri që ndodhën brenda natës.

Sulmet ishin në përgjigje të përdorimit të dyshuar të regjimit sirian të armëve kimike gjatë fundjavës së kaluar. Në total, SHBA përdorën 105 armë kundër tre objektivave.

Lini Një Koment