EKSKLUZIVE/ Shpend Ahmeti pritet të kalojë në AAK

Së shpejti kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti pritet të kalojë në radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), bëjnë të ditur burimet e mirëinformuara të portalit Sakte.net

Ahmeti, i cili fitoi për herë të dytë mandatin për të udhëhequr me komunën e Prishtinës pas një gare të ngushtë me kandidatin e LDK – së, kohë më parë dha dorëheqje nga subjekti me të cilin fitoi dy palë zgjedhje radhazi, Lëvizja Vetëvendosje.

Ahmeti njihet për afërsinë e tij me Haradinajn. Në kohën e bashkëpunimit të VLAN, Haradinaj i kishte ofruar poste të rëndësishme brenda partisë së tij, të cilat asokohe i kishte refuzuar Shpend Ahmeti.

Mirëpo, pakënaqësitë e tij që u shfaqën në publik në valën e dorëheqjeve nga Lëvizja Vetëvendosje, kanë ndikuar që të rishikojë pozicionimin e tij politik në të ardhmen, bëjnë të ditura burimet e portalit Sakte.net

Ahmeti për herë të dytë është në bashkëqeverisje lokale në komunën e Prishtinës me Alenacën për Ardhmërinë e Kosovës.

Jo shumë kohë më parë, qeverisja e Ramush Haradinajt kishte marrë vendim që Pallati i Rinisë të kaloj në duar të Komunës së Prishtinës, që kështu t’i hapej rruga financimit nga Komisioni Evropian. Njëkohësisht, Haradinaj kishte zhbllokuar edhe procession e “Ligjit për Prishtinës”, gjë që i mundëson kryeqytetit të arkëtojë 10 milionë euro buxhet vjetor më shumë.

Tash së fundmi janë firmosur edhe disa marrëveshje midis ministrive dhe komunës së Prishtinës që pritët të ndikojnë gjallërimin e jetës kulturore dhe sportive në kryeqendrën kosovare./Sakte.net

Image result for ramush haradinaj sport

Image result for ramush haradinaj shpend ahmeti

Image result for ramush haradinaj shpend ahmeti

Image result for ramush haradinaj shpend ahmeti

Image result for ramush haradinaj shpend ahmeti

Image result for ramush haradinaj shpend ahmeti

Image result for ramush haradinaj shpend ahmeti

Image result for ramush haradinaj sport

 

Lini Një Koment