Fotot/ “Mbreti i stuhive” godet Kinën, 3 milion njerëz evakuohen, ja pasojat e rënda

Tre milionë njerëz janë evakuuar pasi tajfuni “Mangkhut” i cilësuar si “mbreti i stuhive” që la pas dhjetëra të vdekur ne Filipine

Hong Kong filloi një evakuim masiv pasi tajfuni goditi qytetin duke shkulur pemë e duke sjellë përmbytje.

Në Filipine, tajfuni preku fillimisht tokën në Baggao, në verilindje të ishullit të Luzonit, të shtunën e javës së kaluar dhe u largua vetëm pas rreth 20 orësh. Edhe pse fillimisht u konsiderua si stuhia më e fuqishme për vitin 2018, “Mangkhut” humbi shumë nga forca e tij me të prekur tokën.

Plot 5 milionë njerëz ishin në trajektoren e tij dhe mbi 100 mijë vetë gjetën strehim në disa qendra të përkohshme të sigurta.

Ndërkohë, Daily Mail sjelle disa foto nga kjo katastrofë:

Philippines Asia Typhoon

Hong Kong Asia Typhoon

Pedestrian wades through waist-high floodwaters on a street amid heavy rainfall as Typhoon Mangkhut hits Zhongshan, Guangdong

Lini Një Koment