Frikë nga coronavirusi, protestuesit “i vënë zjarrin” dhe hedhin gurë në drejtim të autobusit me të evakuuar nga Kina

Dhjetëra protestues në një qytet ukrainas kanë sulmuar autobusët që transportonin të evakuuarit nga Kina, të cilët dyshohet se mund të jenë prekur nga coronavirusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për të evakuuarit që u sollën në spitalin në Novi Sanzhary, në rajonin qendror Poltava, ku do të mbahen në karantinë për 14 ditë.

Lidhur me këtë, presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje protestuesve të shfaqin ndjeshmëri ndaj tyre.

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës (SSU) tha se një e-mail i rremë që pretendonte se ishte nga Ministria e Shëndetësisë në mënyrë të rreme tha se disa të evakuuar kishin kontakt me virusin.

Zyrtarët e SSU tani po hetojnë mashtrimin e dukshëm, thuhet në një deklaratë.

Më parë të enjten, 45 ukrainas dhe 27 shtetas të huaj fluturuan nga Wuhan në Kinë, epiqendrën e shpërthimit vdekjeprurës, për në Kharkiv në Ukrainën lindore.

Gjashtë autobusë më pas i çuan në spitalin në Novi Sanzhary, ku u pritën nga demonstruesit – duke ndezur zjarr dhe hedhur gurë.

Ministria e shëndetësisë e vendit tha që asnjë prej pasagjerëve nuk ishte i sëmurë.

Misioni diplomatik i Ukrainës shtoi se tre ukrainas dhe një banor i Kazakistanit kishin mbetur pas në Kinë, sepse ata kishin raportuar se kishin ethe.

Kryeministri Oleksiy Honcharuk, Ministri i Shëndetësisë Zoriana Skaletska dhe Ministri i Brendshëm Arsen Avakov të gjithë udhëtuan në qytet për të provuar dhe qetësuar tensionet.

Lini Një Koment