Gjysma e kësaj serie të BMW’se blihet nga kinezët

Në fabrikën e Dingolfing në jug të Bavarisë ka nisur prodhimi i BMË të ristilizuar, e cila përveç ndryshimeve kozmetike, është edhe një version hibrid plug-in me motor me 6 cilindra.

Në fillim të marsit, Seria e shtatë BMË doli nga fabrika, me një pamje të re, transmeton KosovaPress.

BMË restauroi limuzinën më luksoze për tre vjet e gjysmë pas fillimit të gjeneratës së tanishme të gjashtë. Megjithëse nuk është pjesë e modeleve më të shitura të prodhuesit bavarez, Seria 7 ka qenë gjithmonë një makinë shumë e rëndësishme në kutinë e lojës BMË, pasi është arritja më e lartë teknologjike e kësaj kompanie në një moment të caktuar në kohë.

Kina është veçanërisht e rëndësishme për plasmanin e Serisë 7, pasi 44% e makinave luksoze BMË përfunduan në vend vitin e kaluar dhe rreth 80% e konsumatorëve në botë zgjedhin një version me një bosht të zgjatur.

Ky është versioni i BMË 745e / 745Le i cili përveç benzinës me 6 cilindra dhe 286 kuja fuqi, përdor një motor elektrik prej 113 kuaj fuqi.

Falë baterive të gjeneratës së fundit, BMË 745e është në gjendje të kalojë deri në 58 km vetëm në energji elektrike.

Lini Një Koment