Hidhet në erë gazetari i njohur hulumtues

Gazetari i njohur bjellorus, Pavel Sheremet ka mbetur i vdekur në Kiev të Ukrainës, pasi makina me të cilën lëvizte ka shpërthyer. Ngjarja ndodhi herët në mëngjes dhe viktima u identifikua si Pavel Sheremet, gazetar i njohur investigativ, i burgosur kohë më parë në Bjellorusi dhe aktivist për të drejtat e njeriut.
Sheremet, 44­ vjeçar, ishte në timonin e makinës, duke shkuar për në zyrën e gazetës, Ukrayinska Pravda, ku punonte. Makina, ishte pronë e shefes së gazetes, Olena Prytula, por ajo nuk ishte në makinë. Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, në rrjetin Facebook ka shkruar se ka urdhëruar “hetime të menjëhershëm të këtij krimi” dhe se “autorët e veprës duhet të dënohen”.

Kush ishte Shermet Sheremet ishte nga Bjellorusia, por pesë vitet e fundit jetonte dhe punonte në Kiev si gazetar në redaksinë e gazetës, Ukraynska Pravda, dhe moderator në Radio Vesti. Ai, po ashtu, kishte punuar për media bjelloruse dhe ruse. Pavel Sheremet në Ukrainë njihej si një person i respektuar nga komuniteti i gazetarëve. Viktima Shermet “Kjë është gjë e tmerrshme dhe shumë e dhimbshme”, i tha Radios Evropa e Lirë, Mustafa Nayyem, anëtar i Parlamentit të Ukrainës dhe ish­ gazetar.

Sevgil Musayeva­Borovyk, kryeredaktore e gazetës Ukraynska Prvda, i tha “Radios Evropa e Lirë” se mendon se vrasja e gazetarit Sheremet është e lidhur me aktivitetet e tij profesionale. Në vitin 1997, Pavel Sheremet, që ishte luftëtar për të drejta të njeriut, liri të shprehjes dhe të shtypit, ishte burgosur në Bjellorusi. Kjo burgosje e tij gjërësisht konsiderohej politike. Ai ishte veçanërisht kritik ndaj goditjes së presidentit të Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenko, kundër atyre që mendonin ndryshe.

Lini Një Koment

Lini Një Koment

Shiko t'gjithë komentet

Veq Lexuesit e regjistruar mund të komentojnë