Intervista “Sakt”

Serwer: Kosova është nën presion të arrijë marrëveshje me Serbinë për pak kohë

Daniel Serwer ka thënë se Kosova do të ballafaqohet me presion ndërkombëtar për marrëveshje të shpejtë me Serbinë. Daniel Serwer, ekspert për Ballkanin, ish i dërguar i posaçëm i Departamentit amerikan të Shtetit dhe ish-zëvendëspresident i Institutit Amerikan për Paqe (USIP) ka deklaruar se Evropa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vejnë presion

Kurti thotë se do ta varrosë përfundimisht idenë e Thaçit për shkëmbim territoresh me Serbinë

Kandidati për kryeministër të Kosovës, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se në takimet me të dërguarin presidencial amerikan për bisedimet Kosovë – Serbi është diskutuar për arritjen e një marrëveshjeje brenda disa muajsh. Por, ai tërheq vërejtjen se perspektiva e një marrëveshjeje vështirësohet kur afati kohor vihet përpara përmbajtjes. Kurti ka

Andi Bushati: Pas “Jo” së franceze, ku ka të drejtë dhe ku gënjen Edi Rama

Nga Andi Bushati – Burime të disafishta diplomatike bëjnë me dije se Parisi po e shpie drejt një “Jo”-je përfundimtare vendimin e 28 vendeve të BE-së për të hapur negociatat me Shqipërinë. Në një lajm të agjencisë Reuters, u raportua një zyrtar francez, i cili thoshte se as Shkupi dhe as Tirana nuk i kanë

Nobeli në Letërsi është i shkatërruar

Nga Ron Charles, WASHINGTON POST Akademia Suedeze është për të ardhur keq. 18 anëtarët e saj- të emëruar përjetësisht- ngarkohen me zgjedhjen e fituesit të Çmimit Nobel në letërsi. Ju do mendoni se dorëzimi i çmimit letrar më prestigjioz në botë- së bashku me një çek prej gati 1 milionë dollarë- do ishte i rëndësishëm

Kim Mehemti: Urime fitoren Kosovë!

Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti, ka uruar Kosovën për fitoren e shënuar në zgjedhjet e 6 tetorit. Ai ka thënë se pavarësisht njollosjes me korrupsion Kosova do të mbetet gjithmonë ajo që ke qenë, boshti i patriotizmit shqiptar. Sipas Mehmetit, Lëvizja Vetëvendosje ka mundësinë të bëhet fytyra e mençurisë politike mbarëshqiptare, kurse kryetari Kurti do

Kim Mehmeti: Çamëria dhe shitja e interesave të Kombit nga politikanët

THËNIET NGA KIM MEHMETI Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti gjithmonë ka shkruar për Mëmëdheun dhe për “Shqipëritë tona”, për trojet dhe trevat shqiptare, të shpërndara në 4 e më shumë shtete të Ballkanit. Pena dhe fjala e publicistit dhe shkrimtarit Kim Mehmeti ka qëlluar shumë herë si top kundër atyre burrëashtetasve të “Shqipërive tona”, të

Kim Mehmeti:Nuk është e turpshme të jesh fetar që i arnon e mbulon brekët e varfërisë, por ‘i civilizuar’ që pasurohet duke shpalos gjoks e prapanicë!

Nga: Kim Mehmeti Neve shqiptarëve që e jetuam socializmin Jugosllav, që nga klasa e parë në shkollat fillore na mësonin ta luftojmë ‘prapambeturin’ që na e kishte lënë trashëgimi ‘turku’ dhe feja islame, duke na përgatitur kështu që intelektualizmin dhe rrugën drejtë të ardhmes ta hapnim duke i luftuar këto dukuri ‘negative’. Dhe të gjithë

Hodges: Ardhja e Palmerit është dëshmi e seriozitetit të Amerikës për Kosovën

Emërimi i Matthew Palmer si i Dërguar Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor tregon se sa është e rëndësishme për diplomacinë amerikane gjetja e një zgjidhjeje për Kosovën. Kështu ka thënë ish-komandanti i forcave amerikane në Evropë, Benjamin Hodges, transmeton Klan Kosova. “Emërimi i Palmerit është i rëndësishëm për dy arsye. Së pari,

SHBA mbetet e angazhuar në Ballkan

Mathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mbetet e angazhuar në Ballkan. Në një intervistë me korrespondenten e VOA pranë Departamentit amerikan të Shtetit Nike Ching, ai foli mbi përparësitë në detyrën e re si i dërguar i posaçëm, si dhe mbi pritshmëritë

Senatori amerikan: Tarifa 100 % ka dëmtuar keq ekonominë e Kosovës

Senatori Murphy rrëfen për udhëtimin e tij në Kosovë, flet për taksën dhe dialogun me Serbinë, përmend edhe “shtalbat” që shiten në rrugët e Prishtinës, nuk i pëlqyen aspak. Ai në shkrimin e tij e cek se pa dallim partiak, në SHBA janë të zotuar për të ndihmuar Kosovën. Senatori Amerikan, Chris Murphy nga shteti