Këndveshtrime

Kurti: Regjimi në fuqi nuk do që Kuvendi të trajtojë përmbushjen e marrëveshjes me Serbinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, deklaroi se janë bërë pesë muaj kur deputet e Kuvendit të Kosovës kanë marrë raportin qeveritar për marrëveshjet e dialogut gjashtëvjeçar (2011-2017) Kosovë-Serbi. Sipas tij ky raport nuk lejohet të futet në agjendë parlamentare e të sjellet në seancë plenare për diskutim, shqyrtim e vlerësim. “Që prej 9 korrikut

Çdo gjë e vjetër në rezolutën e re

Dokumenti të lë përshtypjen se është çështje ditësh njohja nga Serbia, sepse ajo është vënë si një nga objektivat të cilat e bëjnë marrëveshjen e pranueshme, së bashku me anëtarësimin në OKB. Në të nuk flitet fare për dy problemet kryesore në marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë: veriun e vendit dhe Kosovën Lindore.

Kosova ka zero shansë që të hyjë në agjendë për viza

Instituti Epik, thotë se së fundi, në diskurs publik janë paraqitur qëndrime që çështja e liberalizimit të vizave mund të hyjë në agjendë të Këshillit të BE-së me 6-7 dhjetor. “Instituti EPIK dëshiron të sqaroj se ku gjendemi në procesin e vendim-marrjes për liberalizimin e vizave dhe pse çështja e liberalizimit të vizave nuk mund

Kur duhet ta vrasim hajnin

Arianit Koci As hajnin dhe askënd tjetër s’bën ta vrasim bazuar në rregulla primitive të rregullimit shoqëror. Qoftë larg edhe duke u bazuar në Kanun. Shoqëritë, edhe kjo e jona, me gjithë të metat, duhet të ecin drejt zbatimit të normave të demokracive më të zhvilluara. Në këtë frymë duhet shpjeguar edhe vrasja e një

Halil, rri larg nga politika nëse nuk don të digjesh!

Xhevdet POZHARI Kur e shoh Kadri Veselin si një prej përgjegjësve kryesorë të fukarallekut në Kosovë në aktivitete humanitare, mua vetvetiu më ngjallen dyshimet! Andaj, edhe prezencën e Albin Kurtit nuk e shoh veç si rastësore ngaqë në projektin për ndërtimin e 28 shtëpive ka participuar edhe Komuna e Prizrenit, por edhe si balancim dhe

T’i shembim muret mendorë dhe ta bëjmë Shqipërinë!

Xhevdet POZHARI Ne shqiptarët nuk kemi probleme me kufijtë ekzistues aq sa vuajmë nga pasojat e mureve mendore! Mure të larta në të cilat investuan edhe burrështetasit tanë që donin të sundonin të qetë secili në “mbretërinë” e vet. Kështu siç shkojnë punët, do të del se tjerët kanë të drejtë të pretendojnë tokën tonë,

Edhe Shqipëria duhet t’u vendosë 100% taksë produkteve të Serbisë!

Pas vendosjes së taksës 100% për të gjitha produktet serbe, shqiptarët duhet të marrin hapin e radhës. Pas Kosovës, radhën e ka Republika e Shqipërisë. Në një kohë kur Kosova nuk gëzon shumë përkrahje nga BE-ja, shqiptarët duhet të përdorin të gjithë mekanizmat që kanë në dispozicion. Në këtë kohë kaotike ndërkombëtare shqiptarët kanë nevojë

Kur bëhen bashkë humanistët dhe shkaktarët e varfërimit të popullit për t’i ndihmuar të varfërit!

Shkruan: Xhevdet Pozhari Humanistëve Elvis Naçi dhe Halil Kastrati, pavarësisht kontributit të tyre maksimal dhe të pazëvendësueshëm për familjet e skamnorëve, duhet rikujtuar se pushtetarët si Edi Rama dhe Kadri Veseli janë më meritorët për varfërimin e popullit. Se ata janë shkaktarët kryesorë pse sot qindra e mijëra familje ju drejtohen atyre për lëmoshë. Jo

Si u shkruakan një metër libra!?

Shkruan: Kim MEHMETI Në fillim të vitit, një botues nga Tirana më tha se është i interesuar ta botojë kompletin e veprave të mia. Propozim i tij ngjalli te unë një trishtim të heshtur, të ngjashëm me atë kur të ‘sëmurit’ ia kumtojnë se e ka mposhtur sëmundja më e pashërueshme, sëmundja që nga dita

Nëse nuk e vendosni dot autoritetin e shtetit për garantimin e integritetit territorial të Shqipërisë, na thoni se do ta mbrojmë vetë ne shqiptarët

Shpëtim Idrizi: PDIU dhe Shoqata Patriotike Çamëria kërkojnë sot me forcë të mblidhet Këshilli I Sigurisë Kombëtare. Deklarata e plotë: Kemi heshtur deri tani duke u munduar shumë të respektojmë kodin e të vdekurit. Kemi heshtur gjithë këto ditë për keqpërdorimin që I është bërë një akti terrorist, që do ndëshkohej nga policia e çdo