Këndveshtrime

Judah: Merkel e fundosi idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Publicisti dhe analisti britanik, Tim Judah, ka folur për idenë e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për TV N1, Judah vlerëson se ideja për ndryshimin e kufijve më nuk është në tavolinë, sepse beson që ajo u stopua në Berlin nga kancelarja gjermane Angela Merkel. “Kjo nuk do të thotë

“Qeveria mund të bie nga koalicioni pozitë-opozitë”

Politologu Ramush Tahiri ka paralajmëruar se kryeministri Ramush Haradinaj mund ta ketë fatin e ish-kryeministrit Isa Mustafa. Ai ka thënë se qeveria aktuale mund të rrëzohet vetëm nga një koalicion joparimor pozitë – opozitë. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Tahiri ka kritikuar qeverinë dhe subjektet opozitare. “Tani kjo qeveri mund të

Tahiri: Rama barti idenë për ndryshimin e kufijve nga Vuçiqi në Beograd te Thaçi në Prishtinë

Ishte Edi Rama ai që e barti idenë për ndryshimin e kufijve nga Serbia dhe presidenti Aleksandar Vuciq në Kosovë te presidenti Hashim Thaçi. Sipas Edita Tahirit, e cila thotë se ka informacione të sigurta nga darka që e kishte Rama në Beograd, kryeministri shqiptar nuk e kundërshtoi as Vuçiqin e as Daçiqin kur folën

Veton Surroi: Modeli i gjarprit për shkatërrimin e PTK’së

Publicisti Veton Surroi ka shkruar se Posta dhe Telekomi i Kosovës e ka futur Z-Mobile në biznesin e vet me zero euro investim, derisa në emër të këtij investimi Z-Mobile, merr 72% të të hyrave nga numrat e vet. PTK e ka për obligim t’ia paguajë 26 milionë euro dëmshpërblim Z-Mobile të Blerim Devollit, nga

Serwer: BE t’ua japë vizat kosovarëve, në këmbim të heqjes së taksës

Ish-diplomati amerikan, Daniel Serwer, ka folur për takimin e 1 korrikut në Paris, ku ka thënë se nuk do të arrihet ndonjë marrëveshje e gjerë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Serwer ka thënë se BE-ja duhet të  liberalizojë vizat për kosovarët, në këmbim të heqjes së taksës ndaj produkteve serbe. Këto deklarata Serwer i ka bërë

Haradinaj për “Die Welt”: Nuk vijnë kriminelë nga Kosova

Pas samitit për Ballkanin në Berlin vazhdon jehona në mediat gjermane, jo vetëm për heqjen nga axhenda të një teme – ndryshimin e kufijve në Ballkan, që konsiderohet mjaft i rrezikshëm, por edhe për zhvillimet në Kosovë. Gazeta gjermane “Die Welt” i ka kushtuar këtë javë disa artikuj problematikës së marrëdhënieve Kosovë-Serbi në kuadër të

Shqiptarët e Maqedonisë i dhanë shuplakë BDI-së

Shkruan: Mero Baze Maqedonia e Veriut, po shkon në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me sytë nga shqiptarët. Në raundin e parë kandidati shqiptar Blerim Reka, i pambështetur nga BDI, si forca kryesore e shqiptarëve në pushtet, arriti të sigurojë 79.921, një pakicë e artë votash, të cilat janë vendimtare për kandidatin fitues në

A do të jetë Blerim Reka kryetari i ri i opozitës shqiptare në Maqedoninë e Veriut?

Xhevdet Pozhari Përtej krekosjeve të partive shqiptare në Maqedoninë e Veriut se cila doli më e “suksesshme” në zgjedhjet presidenciale, kur në fakt fitues ishin vetëm kandidatët maqedonas, në këto zgjedhje u dëshmua se Gruevski mund të ketë ikur, por pas tij mbeten 320 mijë “gruevska” që votuan një parti antishqiptare e cila për më

Crnobrnja: Pas iniciativës së Merkelit e Macronit, Serbia do të kthehet nga Rusia, Kosova nga SHBA-të

Drejtuesi i Lëvizjes Evropiane në Serbi, profesori Mihailpo Crnobrnja, ka dhënë një qëndrim mjaft interesant sa i përket takimit të 29 prillit që do të mbahet në Berlin, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe presidentit francez, Emanuel Macron. Sipas tij përveç që dëshirojnë të zgjidhin ngërçin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të dy, edhe

Kryeziu: Samiti i Berlinit, një momentum i ri Lexo me shume:

“Ky Samit duhet të përdoret për të vënë themele të reja, parime të reja negociuese…” I ftuar në emisionin debatues “Click” në RTV21 ishte analisti Taulant Kryeziu i cili duket folur lidhur me Samitin e Berlinit ka thënë se ky është një momentum i ri. “Ky është një momentum i ri, Samiti i Berlinit është