Këta pritet që jenë deputetët e ardhshëm të Vetëvendosjes!

Lëvizja Vetëvendosja e udhëhequr nga Albin Kurti është fituese e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare.

Sipas rezultateve të KQZ-së, LVV-ja renditet e para me afro 26% duke u pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës LDK, me 25%. Partia e tretë u rendit Partia Demokratike e Kosovës me 21%, kurse partia e katërt u rendit, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj me rreth 12%, që për dy vjet drejtoi qeverinë.

Kësisoj, bazuar në votat e fituara, partia e Kurtit sipas gjitha gjasave do t’i ketë 30 ose 31 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Indeksonline ka siguruar emrat e kandidatëve që kanë marrë vota të shumta dhe pritet të jenë pjesë e legjislativit.

Më poshtë, emrat e kandidatëve-eve që morën shumë vota:

 1. Albin Kurti
 2. Glauk Konjufca
 3. Albulena Haxhiu
 4. Arben Vitia
 5. Yllëza Hoti
 6. Mefail Bajqinovci
 7. Hekuran Murati
 8. Liburn Aliu
 9. Haki Abazi
 10. Arbërie Nagavci
 11. Hajrulla Çeku
 12. Artan Abrashi
 13. Saranda Bogujevci
 14. Valon Ramadani
 15. Mimoza Kusari – Lila
 16. Arbër Rexhaj
 17. Arbëresha Kryeziu – Hyseni
 18. Labinotë Demi-Murtezi
 19. Mimoza Shala
 20. Sylejman Rrahmani
 21. Dimal Basha
 22. Fjolla Ujkani
 23. Salih Zyba
 24. Fitore Pacolli
 25. Fatmir Kollqaku-Mullhaxha
 26. Xhelal Sveçla
 27. Rexhep Selimi
 28. Drita Millaku

Lini Një Koment