Kosova mëson kundërshtarët për Evropianin e basketbollit

Përfaqësueset e të rinjve të Kosovës në Basketboll kanë mësuar emrat e kundërshtarëve në Kampionate Evropiane, Divizione B dhe C.

Shorti i hedhur në Munih të Gjermanisë ka vënë përballë ekipit përfaqësues U-16 Ukrainën, Bosnjën, Çekinë, Zvicrën dhe Bjellorusinë në Grupin D të Divizionit B. Ndeshjet do të zhvillohet në Sarajevë prej 9 deri më 18 gusht.

Evropiani U-18, Divizioni C, do të mbahet në Prishtinë prej 22 deri më 29 korrik. Aty Kosova në Grupin B do të përballet me Qipron, San Marinon dhe Gjibraltarin.

Përfaqësuesja U-20, në Grupin D të Divizionit B, do të luajë me Finlandën, Poloninë, Gjeorgjinë dhe Portugalinë.

Në kategorinë e femrave, Kosova U-16 luan me Izraelin, Irlandën, Rumaninë, Zvicrën dhe Luksemburgun në Grupin C të Divizionit B, ndërsa grupmosha U-18 përballet me Norvegjinë, Ukrainën, Bjellorusinë, Sllovakinë e Luksemburgun në Grupin D të Divizionit B.