Kronika e Zezë

Së shpejti aktakuzë ndaj deputetëve Milaim Zeka dhe Shkumbin Demalijaj

Dy deputetët e Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka dhe Shkumbin Demalijaj, pritet të ballafaqohen edhe me një proces tjetër gjyqësor. Ngritjen e një aktakuze ndaj tyre, e ka paralajmëruar Prokuroria Themelore në Prishtinë. Ndaj tyre kishin nisur hetimet, pasi paraprakisht Zeka e Demalijaj, dyshoheshin se kishin kanosur prokurorët në rastet “Veteranët” dhe “Vizat”, në të

Del për peshkim në lumin e Valbonës, mbytet 12-vjeçari

Një 12-vjeçar nga fshati Dragobi i Tropojës është mbytur pasi kishte dalë për peshkim. I mituri me iniciale J.D. shkoi për të peshkuar në lumin Valbona ditën e djeshme, rreth 200 metra larg shtëpisë së tij. Familjarët e të miturit ngritën alarmin kur vunë re se 12-vjeçari nuk po kthehej. Forcat e policisë së Tropojës

Ky është kosovari që u vra në Siri

Edhe një tjetër kosovar është vrarë në zonën e konfliktit në Siri. I vrar në Siri ka mbetur 23 vjeçari, Rron Emini i cili dikur jetonte në Prishtinë në lagjen ‘Ulpiana’. Ai para tri vitesh iu kishte bashkuar organizatës terroriste ISIS. Të afërm të tij, kanë publikuar fotografi nëpër rrjete sociale duke njoftuar për vdekjen

E tmerrshme: Nëna hedh vajzën 7 javëshe nga 22 metra lartësi

Një nënë ka hedhur vajzën e saj 7 javëshe nga një lartësi prej 22 metrash. Krista Noelle Madden, 35 vjeç, ka dalë para gjykatës, pasi dyshohet se e ka hedhur vogëlushen nga një greminë në Asheville, Karolinën e Veriut. Ajo ka thënë në gjykatë se ishte rrëmbyer të enjten, por rrëmbyesit kishin rënë dakord ta

Rasti ‘Badovci’: Dënohet me 3 vjet burgim Fehm Musa, akuzohet për terrorizëm

Fehmi Musa, është dënuar me 3 vjet burgim pas një vendimi nga Gjykata Themelore e Prishtinës, ai po akuzohet për dhënie të ndihmës kryesve pas kryerjes së veprës penale të terrorizmit, transmeton Gazeta Metro. Musa ka qenë i bashkakuzuar në rastin e njohur si “Badovci”, por pasi që Gjykata Supreme kishte miratuar kërkesën për mbrojtjen e

Aksident në Badovc, tre të lënduar

Mëngjesin e sotëm në rrugën Prishtinë-Gjilan, në afërsi të Liqenit të Badovcit ka ndodhur një aksident trafiku në mes dy automjetesh. Si pasojë e aksidentit kanë mbetur të lënduar tre persona Rastin e ka konfirmuar Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 11:00 në rrugën Prishtinë-Gjilan, saktësisht në afërsi

24 orëshi i fundit mbyllet me 38 aksidente komunikacioni

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në vend kanë ndodhur 38 aksidente trafiku.Prej tyre, 13 kanë qenë me të lënduar, kurse 25 pa lëndime në njerëz.Sipas raportit policor, në këtë periudhë janë shqiptuar edhe gjoba. Kështu, për 24 orë policët e trafikut shqiptuan gjoba për 810 raste të

Një 44 vjeçar nga Kosova aksidentohet në Shqipëri, jashtë rrezikut për jetë

Një 44-vjeçar është aksidentuar pasditen e kësaj të diele, teksa lëvizte me automjetin e tij në aksin kombëtar Berat-Lushnje, pranë fshatit Poshnje. Shtetasi nga Kosova, Dashamir Xh. humbi kontrollin e automjetit Audi CR8 me targa angleze, e pas disa rrotullimeve në rrugë ka përfunduar në kanalin në anë të rrugës. Drejtues të mjeteve të tjera

Policia zgjeron pistën e hetimeve pas vrasjes së 32 vjeçarit në Rahovec

Dje i është dhënë lamtumira e fundit 32 vjeçarit Naser Murselajt, në varrezat e fshatit Qifllak të Rahovecit. Murselaj është varrosur, ndërsa autori i vrasjes ndodhet në liri. Për të zbardhur këtë rast policia ka intervistuar disa persona, përfshirë familjarë, fqinjë e të afërm të viktimës por deri më tani nuk është identifikuar asnjë i

Goditet trafiku i drogës Shqipëri-Itali

Roja bregdetare italiane tha sot se bllokoi një gomone me rreth 400 kilogramë marijuanë duke arrestuar dy trafikantët shqiptarë që ndodheshin në bord. Sipas burimeve zyrtare italiane, operacioni i zhvilluar në brigjet e Leçes u mbështet nga mjetet ajrore dhe Roja Bregdetare Evropiane. Sipas policisë italiane trafikantët shqiptarë u ndoqën në det nga mjetet e