Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur ‘vendim historik’.

Netanyahu ka kërkuar nga vendet tjera të ndjekin shembullin e Trump dhe t’i zhvendosin ambasadat e tyre në Jerusalem, transmeton lajmi.net.

Ai ka shtuar në çdo marrëveshje të ardhshme paqësore me palestinezët duhet të përfshihet Jerusalemi si kryeqytet i Izraelit./Lajmi.net/

Lini Një Koment