Kulturë

Çmimi britanik ”Booker Prize” shkrimtareve Atwood dhe Evaristo

Çmimi prestigjioz i letërsisë britanike “Booker Prize” iu dha shkrimtareve kanadeze, Margaret Atwood dhe anglo-nigerianes, Bernardine Evaristo, respektivisht për “Les Testaments” dhe “Girl, Woman, Other”, si veprat më të mira të vitit në anglisht, përcjell ATSH raportimin e AFP-së. E nderuar me çmim edhe 19 vjet më parë, romancierja dhe poetesha, Margaret Atwood këtë herë

Hapet ekspozita “Post-Avangarda Lindore” në kuadër të Kalendarit të Përbashkët Kulturor Kosovë-Shqipëri

Në kuadër të Kalendarit të Përbashkët Kulturor ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, më 17.10.2019, në ora 19:00, në Galerinë e Ministrisë së Kulturës hapet ekspozita kolektive/kuratoriale e titulluar “Post-Avangarda Lindore”. Nën organizimin kuratorial të kritikes së mirënjohur të artit, Suzana Varvarica Kuka, autorët e kësaj ekspozite të përbashkët janë Adrian Çene, Albana Shoshi dhe Brikena Bërdo.

Për Dervish Shaqën ndahet Medalje Presidenciale e Meritave

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i ka dorëzuar sot familjes së rapsodit të njohur Dervish Shaqa, Medaljen Presidenciale të Meritave, përcjellë KultPlus. Ai ka njoftuar duke e vlerësuar lartë kontributin e Dervish Shaqës në kultivimin e këngëve popullore. “Familjes së rapsodit të njohur Dervish Shaqa, ia dorëzova Medaljen Presidenciale të Meritave. Dervish Shaqa ka dhënë

Roterdami do të presë edicionin 2020 të Eurovizionit

Rotterdami do të presë edicionin 2020 të Eurovizionit që do të zhvillohet më 16 maj duke fituar një betejë që e përballi këtë qytet në perëndim të Holandës me vende të tjera të metrolit, sipas televizionit holandez. Ky qytet prej 600 000 banorësh ka qenë i privilegjuar në Maastricht në finale. Në konkursin për organizimin

Seneka: Gjithçka që ti dëshiron, ndodhet pas murit të frikës

Seneka (Lucius Annaeus Seneka), i quajtur zakonisht Seneka Filozofi, është një nga personalitetet më komplekse dhe më interesante të lashtësisë. Jeta e tij qe e jashtëzakonshme për nga ngjarjet dhe personazhet që e shoqëruan, për nga shtrirja dhe larmia e veprimtarisë mendore që ai zhvilloi, për nga armiqësia e dhunshme që e ndoqi gjatë gjithë jetës me

Poeti Lulzim Tafa nderohet me titullin Doctor Honoris Causa

Në kuadër të Akademisë Verore të organizuar nga Universiteti Amerikan në Kishinao, Ministrisë së Arsimit dhe Konferencës së Rektorëve, në Universitetin Constantin Stere në këtë qytet është zhvilluar ceremonia e dhënies së titullit Doctor Honoris Causa për poetin nga Kosova, Lulzim Tafa, përcjellë KultPlus. Në ceremoninë e organizuar për këtë rast përveç profesorëve e studentëve

Çfarë dimë për Onufrin

Onufri ishte piktor shqiptar i shekullit XVI. Krijoi në fushën e pikturës murore dhe të ikonave. Shtoi, në vijim të traditës pikturore të shek.XIII-XV elementin realist dhe etnografik. Onufri shkoi drejt zbutjes së kanonit bizantin, drejt përqasjes në një masë më të madhe të pikturës kishtare me jetën e gjallë dhe ambientin real. Ai ka

Turisti krahason grykën e Rugovës me Zvicrën

Një turist ka ardhur në Kosovë, e si shumë të tjerë, ai ka vizituar bukuritë natyrore të vendit tonë. Ndër to, ai ka vizituar edhe Bjeshkët e Rugovës. Ai e ka shpërndarë një video në rrjetin social Facebook përderisa ka qenë në Bjeshkët e Rugovës, dhe ndër tjera ka treguar se sa vend i bukur

Ansambli “Trojet” nga Zvicra shkëlqeu në Festivalin Shqiptar 2019 në Detroit

Ky ansambël nga Winterthuri, që u ftua në këtë ngjarje kulturore më 15-16 qershor, bashkë me disa trupa artistike që veprojnë në Amerikë, trojet etnike e diaspora, mirëpritet nga publiku në saje të një programi të përzgjedhur për këtë manifestim të shqiptarëve në Amerikë   Nga Rexhep Rifati Nga viti në vit ansamblet shqiptare që

Floktarët e parë të Prishtinës, Iljazi dhe Qamilja

Gratë e qytetit, natyrisht një shtresë e tyre, po i kushtonin rëndësi, veç veshjes dhe krehjes së flokëve, stilit të kohës. Atëherë nisin nga puna në këtë zanat edhe floktarët e parë. Në Prishtinë, si frizerë-ondulistë të parë njihen Iljaz Osmani e Haki Hivzi. Pas Iljazit e Hakiut, këtë zanat e nisin Qamile Tyrbedari e