Kuriozitete

Së shpejti hapet xhamia më e madhe në Turqi – detajet dhe pamjet brenda dhe jashtë saj (Foto/Video)

Xhamia më e madhe në Turqi, “Çamlıca Camii” në Stamboll do të jetë e hapur për të paktën 15-20 ditë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ajo është parashikuar të pranojë rreth 60 mijë besimtarë në një kohë. Po sipas mediave, xhamia është ndërtuar në një sipërfaqe prej 57,000 metra katrorë, dhe përveç xhamisë, i

Borë e zezë në Siberi, pamje e bukur e fenomen i frikshëm

Zona e Kemerovos në jugperëndim të Siberisë ka shokuar njerëzit, të cilët shpërndanë në rrjetet sociale fotot të borës me ngjyrë te zezë. Pamja duket e bukur, por fenomeni i frikshëm. Kjo sipas ekspertëve të mjedisit ka të bëjë me ndotjen. Në këtë zonë operojnë industritë e minierave të qymyrit dhe emetimi i tymit të

Do të habiteni me restorantin më të mirë në botë!

Një restorant i vogël, buzë detit në Afrikën e Jugut, është shpallur më i miri në botë në ceremoninë e përvitshme të mbajtur në Paris. “Volfgat”, me vetëm 6 pjesëtarë stafi pa trajnim zyrtar, është hapur në vitin 2016 në një fshat të vogël peshkatarësh, në bregun perëndimor të Afrikës së Jugut. Shefi i kuzhinës,

Po vjen superhëna! Më e shndritshme se kurrë gjatë 2019-s

Superhëna më spektakolare e vitit 2019 do të mund të shihet të martën e 19 shkurtit, duke u shfaqur në qiell më e shndritshme se kurrë. Ajo që do ta bëjë kaq speciale është fakti që hëna e plotë do të gjendet ekzaktësisht në pikën më të afërt të orbitës së saj me Tokën. “Është

Pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha?

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e vezës zakonisht varet nga ngjyra e pulës. Me fjalë të tjera, pula të bardha bëjnë vezë me guaska të bardha dhe pulat me pupla të kafe bëjnë vezë me guaska kafe. Por ka edhe përjashtime nga ky rregull. Për shembull,

Viçi lind me dy koka

Kjo foto tregon viçin e lindur me dy koka, katër sy dhe dy gojë. Ngjarja ka ndodhur në 7 Shkurt në veri të Himachal Pradesh, Indi. Pronari i kafshës, nga fshati Shimla është shokuar kur ka parë kafshën dhe e ka filmuar. Kjo nuk është hera e parë që në Indi lindin kafshë me deformime

Qeni punësohet në Ambasadën amerikane në Kosovë, ka një mision mjaft të veçantë

Brad, qeni i terapisë është në detyrë në Kosovë këtë muaj. Punonjësi i Ambasadës Brad ka përvojë të gjerë duke punuar me burrat dhe gratë e shërbimit amerikan dhe studentët për t’i ndihmuar ata të përmirësojnë shëndetin e tyre mendor dhe fizik. Kryetarët e komunave, zyrtarët komunalë dhe Policia e Kosovës në të gjithë vendin

Sekretet e Kubit të Rubikut: Kush e zbuloi dhe rrëfimi për njeriun që humbi 26 vjet duke u marrë me të (Foto)

Kubi i Rubikut apo siç njihet Rubiku feston ditëlindjen e 45-të këtë vit, dhe është ende shumë popullor edhe sot. Rreth 350 milionë njësi të kësaj “lodre të mençur” janë shitur, duke fituar një pozicion ndoshta si lodra më e shitur ndonjëherë. Rubiku tani vjen në forma dhe madhësi të ndryshme, por logjika pas tyre

Filmohen stuhitë gjigante në planetët Neptun dhe Uran

Teleskopi hapësinor Hubble ka filmuar stuhitë gjigande në planetet Neptun dhe Uran. Agjencia Hapësinore Amerikane NASA njoftoi se në xhirimet e fundit të teleskopit Hubble, është zbuluar një stuhi gjigande në planetin Neptun. Theksohet se madhësia e stuhisë në Neptun është dy herë më e madhe se sipërfaqja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA).

Elon Musk qet në shitje super shtëpinë e tij

Një nga shumë shtëpitë e miliarderit Elon Musk ka dal në shitje. Krijuesi i Tesla’s ka vënë në shitje shtëpinë e tij katër dhomëshe për 4.5 milionë euro e cila gjendet në Los Angeles. Shefi ekzekutiv i Tesla’s ka blerë këtë shtëpi, e cila konsiderohet shumë e vogël në krahasim me të tjerat që ai