Kuriozitete

“Cau Vang”, ura që qëndron në duart e Zotit’

“Cau Vang” ose “ura e artë” është bërë sensacion botëror që ka tërhequr vizitorë nga e gjithë bota, afër qytetit Da Nang. Në lartësinë prej 1.400 metrash, në përqafim të duarve të cilat duken sikur janë aty kaherë, arrihet përshtypje e fuqishme e pranisë së fuqive të mëdha, transmeton Dita. Vu Viet Anh, themelues i

Ju kujtohet djaloshi më i shëndoshë në botë? Ja si duket ai pas operacioneve

Një djalë 13-vjeçar tronditi mjekët duke humbur më shumë se gjysmën e peshës së trupit të tij. Arya Permana – i cili dikur konsiderohej të ishte fëmija më i shëndoshë në botë – iu nënshtrua këshillave profesionale për të humbur 105 kilogramë. Pas humbjes së këtyre kilogramëve, adoleshenti indonezian duket krejt person tjetër, transmeton lajmi.net.

Dhjetë aktorët më të mëdhenj të Hollywoodit të cilët i kanë mbushur 100 vjet

Ndërsa shkencëtarët vazhdojnë të kërkojnë një mënyrë për ta bërë jetën më të gjatë, disa njerëz tashmë e kanë gjetur sekretin për të jetuar mbi 100 vjet. Për këta njerëz, mosha nuk ka rëndësi, dhe ata vazhdojnë të gëzojnë jetën e tyre edhe pas moshës 100. Besohet se njerëzit krijues jetojnë një jetë të gjatë,

Izraeliti 73 vjeç, lojtari profesionist më i vjetër në botë

I vendosur mes shtyllave të portës me flokët e tij të thinjur, izraeliti Isaak Hayik vendosi një rekord të ri botëror. Me 73 vjet, ai u bë personi më i vjetër që ka luajtur një ndeshje në futbollin profesionist. Hayik, i cili feston ditëlindjen e tij të 74-t javën e ardhshme, ka thyer rekordin si

12-vjeçari mbart në kurriz shokun me aftësi të kufizuara çdo ditë për gjashtë vjet

Ai bëri çdo gjë që ishte e mundur për të mbështetur shokun e tij të ngushtë në ditët më të vështira të jetës. Një djalë me aftësi të kufizuara në Kinë, u dërgua brenda klasës për gjashtë vite falë shokut të tij, që e mbante në kurriz. Xu Bingyang, 12-vjeçari mbarti në kurriz Zhang Ze

10 kështjellat më të bukura në botë, në mesin e tyre edhe një shqiptare

Luftëra, rrethime, mbrojtje, karantina, fantazma, histori njerëzore dhe dashurie? Kështjellat i kanë të gjitha! Atëherë, nëse do të vizitonit Europën, cilën prej 10 kështjellave të fshehta do të donit të shihnit? Ja cilat janë më të mirat, sipas “Skyscanner”. Dracula’s Bran Castle viewed from left 1 – Kështjella Bran, Rumani Me vendndodhje pranë Branit në

Lojtarët e golfit befasohen nga aligatori gjigant që shfaqet në fushë (Video)

Dhjetëra lojtarë të golfit mbetën të habitur, kur në fushën e gjelbër u shfaq aligatori mbi tri metra i gjatë. Ed Vance dhe miqtë e tij po luanin golf, kur para syve të tyre u shfaq aligatori gjigant në ishullin Hutchinson të Georgia. Aligatori dukej se kishte dalë për t’u “rrezitur”, pasi nuk hezitonte të

Edhe pse i kanë 23 vite dallim në moshë, të gjithë mendojnë se janë motra – por ato janë nënë e bijë (Foto)

Një nënë shpesh i huton të gjithë ata që e shohin për herë të parë, pasi ata mendojnë se ajo është motra e vajzës së saj, edhe përkundër faktit që kanë 23 vite dallim në moshë. E gjithë kjo ndodh për shkak të pamjes së saj, trupit të tonifikuar dhe veshjes moderne. Nëna e dy

Liqeni i ngrirë që duket si pasqyrë e thyer

Është kaq i bukur se vështirë të besohet se ekziston me të vërtetë. Spektakli i natyrës këtu kthehet në befasi.  Liqeni i Miçiganit, një pellg ujëmbledhës prej 500 kilometra i gjatë dhe 190 metra i gjerë, zakonisht ngrin në dimër. Por me mbërritjen e pranverës dhe për rrjedhojë të temperaturave pak të larta, sipërfaqja e

Nëntë infermiere që punojnë në spitalin e njëjtë, mbesin shtatzënë në të njëjtën kohë

Nëntë infermiere që punojnë në njësinë e lindjeve në spitalin e Maine, SHBA, janë shtatzënë dhe po presin të lindin brenda pak muajve. Të gjitha infermieret pritet të lindin mes prillit dhe korrikut. Njëra nga infermieret, Amanda Spear, tha: “Është me të vërtetë mirë të vish në punë dhe të shohësh njerëz që janë shtatzënë