Kuzhinë

Gjoks pule me speca, kërpudha dhe bajame të qëruara

Receta mund të jetë ndihmesë për drekën, si vaktin kryesor ushqimor, apo edhe në rastin e darkës. Përbërësit për 4 persona – koha e përgatitjes 30/40 minuta: ● 150 g bajame të qëruara dhe pa lëkurë ● 500 g gjoks pule i prerë në copa të vogla● 2 karota● 2 qepë të vogla● 1 spec

Llokum pasha

Përbërësit 300 gr sheqer1 l qumësht100 gr margarinë60 gr nisheste120 gr miell4 luge kakao1 sheqer vanilije100 gr kokos2 qese krem pana Hapat 1 Perzijme miellin,nishestene,kakaon me 200 ml qumesht te ftohet kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje me sheqerin. 2 Pasi perzijme mire perbersit,shtojme tek qumeshti qe vlone dhe perzijme derisa te

Tortë datëlindjeje

Përbërësit për 1 petë duhen:4 të bardha vezësh4 lugë gjelle sheqer100 gr arra të bluara1 lugë miell Kremi 1:5 të kuq të vesë4 lugë miell5 lugë sheqer500 ml qumësht125 gr gjalpë Kremi 2:7 të kuq të vesë7 lugë gjelle sheqer100 gr cokollatë gatimi125 gr gjalpë Plus:500 ml pana ëmbëlsirash Udhëzimet Të bardhët e vezëve rrahini

Mish pule në salcën më kremoze: Drekë për vetëm gjysmë ore!

Kjo recetë e shpejtë është ideale për amvisa të cilave u kanë ardhur mysafirë të papritur Përbërësit: Dhuro ndryshe në emër të dashurisë E SPONSORUARMËSO MË SHUMË – rreth 300 deri 400 g mish të bardhë pule,– 50 g gjalpë të shkrirë,– 5 lugë ajkë,– 1 lugë thërrmija buke,– 3 thelpinj hudhre/bën edhe më shumë

Sallatë dimërore me shegë, lakër dhe portokall

Lakrën e bardhë mund ta përdorni edhe në gjellë, sigurisht, por si shija e gjallë që ka në sallatë, nuk do të jetë. Ndër të tjera, do të kurseni edhe aromën e pakëndëshme që shpërndahet në shtëpi, gjatë zierjes! E shoqëruar me lëngun e portokallit të kuq do të marri një shije krejt tjetër! Për

Biskota marokene me grizë

Përbërësit2 vezë125 gr sheqere grirë në rende lëvorja e një portokalli60 ml vaj250 gr grizë/ermik/semolina100 gr miell kokosi5 gr pluhur pjekurinashsheqer pluhur Udhëzimet Vezët miksojini mirë. Pastaj shtoni sheqerin, vajin dhe lëvoren e portokallit të grirë në rende. Shtoni gradualisht edhe grizën, miellin e kokosit dhe pluhurin për pjekurina. Formoni një brumë homogjen. Pastaj me

Kek për kafe

Përbërësit2 vezë6 lugë gjelle qumësht6 lugë gjelle vajpak kripë4 lugë gjelle nesquick kakao4 lugë gjelle sheqer1 pluhur pjekurinash1 sheqer vanilje8 lugë gjelle miell1 cokollatë gatimi1 filxhan ajkë e ëmbël Udhëzimet Të gjithë përbërësit, përveç çokollatës e ajkës, trazohen bashkë duke formuar një brumë të butë. Hidhet në kallëpin e dëshiruar dhe piqet në furrën e

Oreo cheesecake pa pjekje

Përbërësit3 paketime biskota Oreo200 gr Nutella100 gr gjalpë400 gr krem djath400 ml ajkë e ëmbël60 gr sheqer vanilje1 lugё gjelle ekstrakt vaniljenjё grusht plot lajthi Udhëzimet Baza 150 gr oreo dhe një grusht lajthi copëtojini në blender.Nё kёtё masё shtoni gjalpën e shkrirё dhe pёrzieni derisa tё fitoni njё masё homogjene.Vendoseni bazёn nё njё kallёp

Tortë Bounty

Përbërësit për petën:3 vezë1 gotë uji sheqer pluhur1 gotë uji qumësht½ gotë uji vaj25 gr kakao1 sheqer vanilje1 pluhur pjekurinash2 gota uji miellPër kremin e kokosit:2 krem shllag pluhur1 ½ gotë uji qumësht1 ½ gotë uji kokos Për salcën:1 ½ lugë gjelle miell2 lugë gjelle kakao½ gotë uji sheqer pluhur1 gotë uji qumësht1 gotë ujë

Kek i shijshëm çokollate

Përbërësit150 ml vaj ulliri50 gr gjalpë kakao125 ml ujë të vluar2 lugë të vogla ekstrakt vanilje150 gr bajame të bluara1 lugë e vogël sodë bikarbonëpak kripë200 gr sheqer3 vezë Udhëzimet Furrën ngroheni në 170 gradë. Tek gjalpa e kakaos shtoni ujin e vluar dhe përziejini mirë derisa të fitoni një masë homogjene. Shtoni esktraktin e