Lajme

Pahor Mogherinit: Zgjidhja e problemit Kosovë-Serbi të mos bazohet në parime etnike

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, është takuar sot me përfaqësuesen e lartë të Brukselit, Federica Moherinin, ku kanë biseduar rreth vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshjes finale. Pahor i ka thënë Mogherinit zgjidhja për Kosovën do të duhet të jetë origjinale dhe nuk duhet të bazohet në parime etnike, shkruan agjencia sllovene

Shmanget konfrontimi i policisë kufitare të Kosovës me ushtrinë e Serbisë

Mediet serbe raportojnë se policia e Kosovës shkeli marrëveshjen mbi lëvizjen në zonën kufitare dhe hyri në “mënyrë të paligjshme” në territorin e Serbisë Qendrore, ku konfiskoi një kamion të mbushur me mallra. Portali “Kossev” shkruan se policia e Kosovës nuk ka dhënë përgjigje zyrtare ndaj këtyre akuzave, dhe në raport thuhet se kamioni është

LAJMI I FUNDIT: Edhe avokati Gazmend Halilaj dyshohet për keqpërdorim seksual

Avokati që raportoi për rastin e abuzimit me të miturën në Drenas, Gazmend Halilaj është intervistuar sot nga Prokuroria e Prishtinës. I njëjti përmes një postimi në Facebook kishte thënë se ishte arrestuar me urdhër të Inspektoratit Policor, mirëpo kjo ishte përgenjështruar më vonë nga Prokuroria. E vetë Halilaj po intervistohet në cilësinë e të dyshuarit për

Zaev: T’i jepet fund punësimit të familjarëve, nuk jemi si regjimi i mëparshëm

“Apeloj dhe kërkoj nga pushteti parlamentar, ai ekzekutiv, por edhe nga ai lokal, të korrigjohemi sepse unë nuk dua që të jemi të njejtë si ata të mëparshmit”. Kështu shprehet kryeministri i vendit Zoran Zaev sa i takon çështjes së nepotizmit, për të cilën në opinion ditëve të fundit ka pasur reagime të shumta. Ai

Sanders mbledh 4 milionë dollarë vetëm 12 orë pasi njoftoi se do të garojë për president

Sipas zyrtarëve të fushatës së politikanit Bernie Sanders, në llogarinë e tij janë mbledhur katër milionë dollarë nga 150 mijë donatorë të ndryshëm vetëm dymbëdhjetë orë pasi ai njoftoi se do të marrë pjesë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm për president të Shteteve të Bashkuara. Kjo sasi e të hollave është më shumë se

Çfarë marrëveshje po synon Kosova në dialogun me Serbinë?

Normalizimi i raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i pashmangshëm, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente ai i bëri gjatë një konference me temën: “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, organizuar nga Instituti RIDEA, e ku kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe opozitës.

Fatlume Popovci vishet me fustan të kuq, ‘çmend’ të gjithë me këtë detaj!

Fatlume Popovci njihet për zërin e saj të veçantë. E pranuan apo jo, janë ahengjet dhe mbrëmjet familjare ato që po ua sjellin paratë e botës këngëtareve tanë. Nuk janë të pakta organizimet dhe terminet që po sillen rreth artistëve tanë, aty ku po gjejnë me qindra para, shkruan Kosovarja. Nuk po dihet ka sa

Berisha me Atalantan nuk i frikësohet asnjë ekipi në Serie A

Etrit Berisha është kthyer në një titullar të padiskutueshëm tek Atalanta dhe shpreson që këtë sezon të kapë një vend në Europë. Ëndrra është Championsi, por ajo humbje me Milanin i ka komplikuar gjërat. Ditën e djeshme, “gardiani” i Kombëtares së Shqipërisë ka qenë i ftuar në dyqanin zyrtar të Atalantës dhe ka dhënë autografe

194 punonjës së policisë u hetuan nga Inspektorati Policor i Kosovës

Ndonëse kërkoi që raportimi për rastin e zyrtarit policor në Drenas të bëhet i mbyllur, kryeshefja e inspektoratit Policor të Kosovës Miradije Kelmendi, raportimin mbi punën e IPK-së për vitin 2018 para Komisionit për Punë të Brendshme e ka vazhduar të hapur për media. Gjatë raportimit, ajo bëri të ditur se në vitin 2018 nga

Ministri serb: Katastrofë për Serbinë nëse vazhdon taksa, deri tani kemi humbur 90 milionë euro

Vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës për taksë ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina për këta tre muaj, i ka shkaktuar humbje ekonomisë së Serbisë rreth 90 milionë euro. Këtë e ka konfirmuar ministri i Tregtisë së Serbisë, Rasim Ljajic, i cili thotë se dëmi i kësaj takse do të