Maduro s’tërhiqet, Venezuela përfshihet nga përleshje vdekjeprurëse

Përleshjet vdekjeprurëse shpërthyen në qytetet kufitare në Venezuelë të shtunën, pasi presidenti Nikolas Maduro urdhëroi pengimin e ndihmave humanitare nga Kolumbia dhe Brazili. Trupat ushtarake qëlluan me gaz lotsjellës dhe plumba gome mbi protestuesit, thotë grupet e të drejtave të njeriut thonë. Të paktën dy vetë u vranë.


Maduro i sheh ndihma si kërcënim për sigurinë. Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompey dënoi sulmet ndaj civilëve, për të cilët ai fajësoi “banditët e Maduro-s”. “Përcjellim ngushëllimet tona më të thella për familjet e dy viktimave që humbën jetën nga këto akte kriminale. Ne u bashkohemi kërkesës së tyre për drejtësi”, shkruan ai në Twitter.

Lini Një Koment