Maqedoni

Federica Mogherini mbledh nesër në Bruksel liderët e Ballkanit Perëndimor

Nënkryetarja e Komisionit Europian dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini do të mbledhë nesër në Bruksel liderët e Ballkanit Perëndimor. Bëhet e ditur se ky do të jetë një takim lamtumirës i saj dhe në format joformal. Raportohet se në këtë darkë do të marrin pjesë presidentët e Shqipërisë,

“Ndalni serbët. Menjëherë. Përgjithmonë”- 6 thëniet e personaliteteve botërore kundër serbëve

Që nga paslufta Kosovën e kanë vizituar personalitet të shumta e me ndikim botërore, të cilët përveç fjalëve të mëdha që gëzonin kosovarët, kanë ndihmuar shumë, duke u nisur nga Presidenti amerikan Bill Clinton, i cili kur vizitoi Kosovën paslufte u premtoi qytetarëve se serbët do të paguajnë për çdo krim që kanë kryer në

Vogel: Njohja zyrtare e Kosovës nga Serbia ka qenë gjithmonë qëllimi final i BE-së

Eksperti i politikës së jashtme të BE-së, Toby Vogel, ka thënë se qëllimi kryesor i Bashkimit Evropian ka qenë njohja e Kosovës nga Serbia. Anëtari i Këshillit për Politikën e Demokratizimit dhe eksperti i politikës së jashtme të BE-së, Toby Vogel, thotë se njohja zyrtare e Kosovës ka qenë gjithmonë qëllimi përfundimtar, por publikisht i

“Financial Times”: Vetoja e Macron për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, gabim historik

“Vetoja e Emmanuel Macron kundër fillimit të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të mbahet mend si një gabim historik që dobëson Evropën dhe minon aspiratat e saj për tu bërë fuqi gjeopolitike”. Kështu shkruan prestigjiozja “Financial Times” në një shkrim për procesin e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri maqedonas tregon datën e mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare

Kryeministri Zoran Zaev pas takimit të liderëve ka deklaruar se gjatë takimit është rritur marrëveshje që zgjedhjet e ardhshme parlamentare të mbahen më 12 prill të vitit të ardhshëm, transmeton Gazeta Metro. “Propozimi jonë ishte që 22 ose 29 dhjetor të shkojmë në zgjedhje sepse në atë mënyrë në atë periudhë mund ta realizojmë procesin zgjedhor dhe më pas të presim edhe ratifikimin

Kallëzim penal ndaj dy shtetasve të Kosovës, dyshohen për vjedhje në Shkup

MPB njofton se është paraqitur kallëzim penal ndaj dy shtetasve të Kosovës, të cilët dyshohet se kanë grabitur në një qendër tregtare në Shkup. “Njësia për delikuencë të të miturve pranë SPB-Shkup ka ngritur kallëzime penale kundër dy shtetasve të huaj, A.C. (19) dhe S.SH. (22), të dy nga Republika e Kosovës, për shkak të

Katica Janeva nga spitali kthehet në Shutkë

Ish Prokurorja Speciale Katica Janeva është në gjendje më stabile dhe me siguri nesër do të transferohet në burgun e Shutkës ku do ta vuaj masën e paraburgimit, që ju shqiptua si e dyshuar në lëndën “Zhvatja”, shkruan Fokus. Janeva tani më katër ditët është për kurim mjekësor në klinikën private “Filipi i Dytë” ku

OBRM-PDUKM: Zaevi dhe Ruskoska nuk kanë interes ta zgjidhin aferën “Haraçi”

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se Zoran Zaev dhe prokuroria nuk kanë interes ta zgjidhin rastin “Haraçi”. Sipas tyre, Zaev dhe Ruskoska kanë interes rastin ta mbyllim në mënyrë do t’i fshijnë gjurmët të cilat çojnë nga “koka e oktapodit”. “Sepse gjashtë muaj nuk ka vepruar kundër Remenskit. Për këtë

Maqedonia në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në maj vitin e ardhshëm, mëson TV21 nga burimet e dy partive më të mëdha politike. Këtyre ditëve, VMRO-DPMNE-ja dhe LSDM-ja praktikisht janë rigrupuar dhe filluan koncepte të reja. LSDM-ja nisi me slloganin “Në rrugën e duhur”, derisa opozita me “Ripërtrirje të Maqedonisë”. Edhe pse sjellja e tyre

Hodges: Ardhja e Palmerit është dëshmi e seriozitetit të Amerikës për Kosovën

Emërimi i Matthew Palmer si i Dërguar Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor tregon se sa është e rëndësishme për diplomacinë amerikane gjetja e një zgjidhjeje për Kosovën. Kështu ka thënë ish-komandanti i forcave amerikane në Evropë, Benjamin Hodges, transmeton Klan Kosova. “Emërimi i Palmerit është i rëndësishëm për dy arsye. Së pari,