Maqedoni

Çfarë pasurish ka paraqitur Katica Janeva, që mbrëmë i konfiskuan celularin

Prokurorja Speciale Publike, Katica Janeva mbrëmë ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga pozita që asaj i ishte besuar si e para e Speciales. Disa orë më vonë i konfiskuan edhe telefonin për të vërtetuar përfshirjen e saj me Bojan Jovanovskin i njohur si BOKI 13. Fletë anketa e saj të cilën e kishte dorëzuar deri

Dorëhiqet kryeprokurorja speciale në Maqedoninë e Veriut

Kryeprokurorja speciale e Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva, dha dorëheqje pas dështimit të partive politike për një marrëveshje lidhur me propozim-ligjin për punën e kësaj prokurorie. “Me muaj po i përcjell njoftimet e mediave për bisedimet e grupeve të punës të partive politike për të ardhmen e Prokurorisë Speciale dhe nuk do të lejoj që

Momenti kur kapet zyrtari maqedonas, pjesë e grupit të kryeprokurores

Bojan Jovanovski i njohur si “Boki 13”, i cili sot u ndalua në një nga pikat kufitare, i shoqëruar nga policia sillet në Gjykatën Penale ku duhet të fillojë ndjekja penale e dy të dyshuarve. Siç njoftuan nga Prokuroria, në periudhën prej muajit prill 2018 deri në prill të 2019, Jovanovski dhe Zoran Mileski kanë

Zendeli ishte drejtori më i suksesshëm që nga pavarësimi i Maqedonisë, për një vit punësoi 50 shqiptarë

Drejtori i hekurudhave Shaban Zendeli, i cili ndërroi dje jetë, është drejtori më i suksesshëm shqiptar në historinë politike të shqiptarëve pas pavarësimit të Maqedonisë. “Për një vit sa ishte drejtor, Zendeli punësoi 50 shqiptar në Ndërmarrjen Publike Hekurudhat-Transporti. Të gjithë ata janë punësuar me vendime pune. Rezultat të tillë për vetëm një vit nuk

Zaev: Marrëdhëniet me Serbinë janë tradicionalisht të mira

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev konsideron se marrëdhëniet me Serbinë janë tradicionalisht të mira, dhe se lëvizin në linjë të epërme, si dhe se ftesa e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq në hapjen e autostradës së re afër Grykës së Gërdelicës paraqet konfirmim i këtyre qëndrimeve të tij. “Me kryeministren serbe, Ana

Borisov: Pendarovski bëri mirë që e pranoi se Goce Dellçev është bullgar

Presidenti bullgar Bojko Borisov ka deklaruar se janë të kënaqur që e vërteta për historinë e përbashkët, përfshirë edhe atë për Goce Dellçevin ka filluar të tregohet publikisht edhe nga politikanë të nivelit të lartë në Maqedoni, siç është rasti me presidentin Stevo Pendarovski. Kryeministri bullgar bëri thirrje që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëjnë

Gruevski nga Hungaria Qeverinë e Maqedonisë V. e quan kriminale

Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski flet pas vendimit të gjykatës qe refuzoi kërkesen për ekstradim në Maqedoni të Veriut. Me një shënim në faqen e tij ne FB, ai akuzon Qeverinë, siç thotë, kriminale të Maqedonisë për kërkesën për ekstradimin e tij, raporton Zhurnal. “Sot u zbatua një procedurë standarde të institucioneve të Hungarisë pasi Qeveria

Investime prej 420 milion eurove në Maqedoninë e Veriut

Në kuadër të Strategjisë për bashkëpunim mes shtetit tonë dhe Bankës Botërore, Ministrisë së Financës sot ka nënshkruar edhe Memorandum për mirëkuptim me korporatën financiare ndërkombëtare IFC dhe me SEKO, për zhvillim dhe zbatimin e Projektit për industri të lehtë në Evropën Juglindore, njofton Portalb. Sipas ministrit të Financave, ky projekt do të ndihmojë që

Zaev nesër propozon emrat e ministrave të ri

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev gjatë ditës së nesërme pritet t’i dorëzojë në Kuvend propozimet për ministrat e ri për rikonstruim të Qeverisë. Pritet të ndërrohen rreth tetë ministra dhe zëvendësministra dhe 20 drejtorë të ndërmarrjeve publike. Sadulla Duraku pritet të udhëheq me Ministrinë e re për Sistem Politik ndërsa në vendin e

Rikonstruimi mbaron të premten, Qeveria e re nga java e ardhshme

LSDM dhe BDI kanë përfunduar negociatat për rikonstruimin e Qeverisë. Deri të premten priten edhe emrat zyrtarë të ministrave të rinj, ndërsa jo zyrtarisht Qeveria e re pritet të votohet në seancën e 24 ose 25 qershorit, varësisht agjendës së Kuvendit. Ndërrimi i drejtorëve do të bëhet pas konsultave me ministrat e rinj dhe të