Parlamenti Skocez votoi kundër Brexit

Parlamenti Skocez sot votoi kundër planit të kryeministres britanike Theresa May për largim nga BE-ja, i njohur si Brexit, e cila është një votë simbolike, jo-detyruese.

Derisa Parlamenti Skocez i tha jo Brexit, deputetët britanikë ende nuk kanë votuar planet e kryeministres May.

Ndryshe, Anglia dhe Uellsi kanë vendosur të largohen nga BE-ja në një referendum të mbajtur në qershor të vitit të kaluar, ndërsa shumica e votuesve në Skoci dhe Irlandën e Veriut ishin kundër.