Pesë talentët që shkëlqyen në edicionet e mëhershme të Kupës së Botës

Kupa e Botës është kompeticioni më i madh sportiv në planet.

Gjatë këtij kompeticioni ju mund të fitoni apo edhe të humbni reputacionin dhe karriera mund të ndryshojnë rrënjësisht, shkruan GazetaBlic

Sidoqoftë, lojtarët e rinj që lënë shenjën e tyre në turne fitojnë çmimin ‘Lojtari më i mirë i ri’.

Ky çmim është jashtëzakonisht prestigjioz për çdo lojtar të ri të futbollit.

Këta janë pesë lojtarët që e kanë fituar këtë çmim në të kaluarën:

Lukas Podolski (Gjermani) – Gjermani 2006

Kjo ishte Kupa e Parë Botërore e Podolskit në moshën 21 vjeçare. Ai luajti në krah të majtë, ku luajti një rol shumë të rëndësishëm.

Ai shënoi dy gola në një fitore 2-0 ndaj Suedisë në raundin e 16-të. Performancat e tij bënë që gjigandët gjermanë Bayern Munich të nënshkruajnë atë për sezonin e ardhshëm. Përfundimisht, Podolski ka fituar të gjitha me Gjermaninë në vitin 2014 në Brazil.

Michael Owen (Angli) – Francë 1998

Michael Owen, 18 vjeç, ishte vetëm një adoleshent kur bëri debutimin me skuadrën e Anglisë për Kupën e Botës 1998. Ai u bë lojtari më i ri për që ka luajtur për Anglinë në një Kupë Botërore kur debutoi kundër Tunizisë. Në ndeshjen e ardhshme, Owen bëri një tjetër paraqitje, duke shënuar kështu në barazimin kundër Rumanisë. Anglia u përball me Argjentinën në raundin e 16 dhe Owen startoi në atë ndeshje.

Ai u faulua për penalltinë që Alan Shearer e ktheu në gol.

Franz Beckenbauer (Gjermania Perëndimore) – Anglia 1966

Beckenbauer po luante në Kupën e Parë Botërore në vitin 1966, por sigurisht nuk dukej kështu. Duke luajtur si mbrojtës dhe mesfushor, ai shënoi katër gola, pasi Gjermania Perëndimore arriti në finale, për t’u mposhtur në Angli në rrethana të diskutueshme.

Ai shënoi dy gola kundër Zvicrës në debutimin e Kupës së Botës. Ai gjithashtu shënoi gola të rëndësishme në çerekfinale dhe gjysmëfinale, respektivisht kundër Uruguait dhe Bashkimit Sovjetik.

Thomas Muller (Gjermani) – Afrika e Jugut 2010

Muller ishte padyshim lojtari më i mirë i Gjermanisë në vitin 2010, pasi ai shënoi pesë gola dhe bëri tre asistime dhe fitoi ‘Këpucën e Artë’ në moshën 20 vjeçare. Goli i tij i parë erdhi kundër Australisë në fazën e grupeve. Ai shënoi dy gola tjerë kundër Anglisë në raundin e 16’të, një kundër Argjentinës në çerekfinale dhe një kundër Uruguaj në ndeshjen për vendin e tretë.

Pele (Brazil) – Suedi 1958

Pele ishte vetëm 17 vjeçar kur debutoi në Kupën Botërore të vitit 1958 në Suedi dhe pak kush e kishte imagjinuar ndikimin që ai kishte lënë. Ai nuk luajti në dy ndeshjet e para për shkak të lëndimit në gju. Ai bëri debutimin e tij kundër Bashkimit Sovjetik në ndeshjen e tretë në fazën e grupeve. Pele la menjëherë shenjën e tij, duke asistuar në atë sfidë. Në çerekfinale kundër Uellsit, ai shënoi golin e vetëm të lojës për të dërguar Brazilin në gjysmëfinale. Gjysmëfinalja pa shpërthimin e vërtetë të Pele. Ai shënoi një hat-trick në fitoren 5-2 ndaj Francës për të çuar Brazilin në finale. Në finale, ai shënoi dy gola, kur Brazili shkatërroi Suedinë 5-2.

Lini Një Koment