Shëndetesi

Shtypja e emocioneve të pikëllimit dhe zemërimit shpie në këto sëmundje

Shumë njerëz mendojnë se ndonjëherë në jetë më mirë është të heshtni sesa të futeni në ndonjë konflikt. Sidoqoftë, një studim ka treguar se kjo mund të ketë efekt shumë të dëmshëm në shëndetin tonë. Studimi i prezantuar në Chicago i ka analizuar 304 femra, duke ua bërë ultrazërin në artere, por edhe duke shikuar se si

Kujdes! As sheqernat natyralë nuk janë të parrezikshëm

Fruktoza lidhet me sëmundjet e zemrës dhe veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin As sheqernat natyralë nga pemët nuk janë tërësisht të padëmshëm, siç mendohet zakonisht. Fruktoza e njohur mirë lidhet me sëmundjet e zemrës dhe të veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin, theksojnë shkencëtarët e Universitetit Bandor nga Wales. Ndryshe, fruktoza në

Përdorimi i telefonave të mençur lidhet me ankth, vetmi dhe depresion

Sipas hulumtimeve të publikuara në revistën “NeuroRegulation”, përdorimi i tepërt i telefonave të mençur nuk është më ndryshe sesa çdo lloj tjetër i abuzimit me substanca. Përdorimi i telefonave të mençur lidhet me ankthin, vetminë dhe depresionin. Sipas ekspertëve, një prej arsyeve prapa rritjes së shkallës së depresionit në botën moderne është për shkak të

Imunoterapia kundër kancerit do të fillojë të aplikohet edhe në Kosovë

Gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2019, rreth 1300 persona janë prekur nga kanceri, thonë në Institutin Onkologjik në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Sipas profesionistë shëndetësorë të këtij Instituti, numri i të prekurve me kancer këtë vit, është rreth katër për qind më i lartë krahasuar me vitet paraprake. Në përpjekje të shtimit

VETËM NJË KOMPANI E TËRHOQI NGA TREGU ILAÇIN KANCEROGJEN, I NJËJTI MBETET ENDE NË TREGUN KOSOVAR

Ka disa ditë që Agjencia Evropiane e Barnave dha alarmin se ilaçi, i cili trajton problemet me stomak, Ranitidina, përmban një papastërti që klasifikohet si kancerogjene. Vetëm një kompani e tërhoqi nga tregu ilaçin kancerogjen, i njëjti mbetet ende në tregun kosovar E, në Kosovë kompania LEK, ka vendosur që ta tërheqë këtë ilaç nga

Gruas nga Gjakova në spital i thonë se është afër vdekjes: Kur u kontrollua në privat doli diçka tjetër

Një gruas në Gjakovë në spitalin rajonal të qytetit i thanë se është e sëmurë keq nga kanceri kur bëri analizat. Por, kur u kontrollua në klinikë private, ajo nuk pati ndonjë sëmundje Diellza Ragomi u shokua kur pa rezultatet e analizave që i kishte bërë në spitalin rajonal të Gjakovës. Asaj i është thënë

Ushqimi pa gluten sjell sëmundje të rrezikshme

Dieta pa gluten është bërë e njohur vitet e fundit në të gjithë botën. Pyetja është nëse një dietë e tillë vërtet mund të na sigurojë shëndet të mirë. Një përjashtim janë njerëzit që janë intolerant ndaj kësaj proteine, të cilët vuajnë nga sëmundja celiakia. Gluteni është një proteinë që gjendet në grurë, thekër, elb

NGA ELEMINIMI I QELIZAVE KANCEROGJENE DERI TEK KOLESTEROLI; TË GJITHA ARSYET PËRSE DUHET TË PINI LËNG DOMATE

E kemi thuajse gjatë gjithë vitit në tryezat tona, por nuk e dimë sesa e shëndetshme është domatja. Më herët në Living kemi shkruar se sa më e fortë të jetë ngjyra e një fruti apo perimeje aq më i lartë numri i antioksidantëve. Megjithatë, domatja nuk njihet vetëm për antioksidantët e fuqishëm, por edhe

Astrit Islami ka nevojë urgjente për ndihmën tonë

Astriti është diagnostikuar me sëmundjen Leukemi Akute dhe është duke u trajtuar në Turqi. Shërimi i tij kushton 110 mijë euro, shumë të cilën familja nuk e ka. Ju mund të kontribuoni përmes llogarisë bankare në Raiffaisen Bank, por edhe të dërgoni sms në numrin e Valës, 55101. Çdo cent nga ju ka vlerë të madhe

Personat që heqin dorë nga duhani janë më të rrezikuar nga depresioni

Një studim i fundit, ka përdorur informacione të National Survey on Drug Use and Health, dhe ka ardhur në përfundim se njerëzit, të cilët heqin dorë nga përdorimi i cigares janë më të rrezikuar nga depresioni si dhe kanë tendencë të zhvillojnë ndonjë zakon tjetër të dëmshëm. Tanimë dihet se konsumimi i duhanit është shumë