Teknologji

Ram zbulon “monstrumin” 6.4 litërsh V8

Ram ka zbuluar linjën e pick-upave të saj në panairin e veturave Detroit 2019. Modelet, 2500 e 3500 kanë aftësi mbresëlënëse e një super motor 6.4 litërsh V8. Ram tani ka zbuluar çmimet e tyre, ku fillojnë nga 34 mijë dollarë për modelin bazë 2500 Tradesman e deri në 67 mijë dollarë për modelin 3500

Rusët i ofrojnë arabëve vetura speciale për Sheikë

Princi i ardhshëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, zëvendëskomandanti kryesor I Emiratëve Muhammed Ben Zaid el Nahyan, mori pjesë në prezantimin e limuzinës ruse “Aurus” (nga projekti Kortez) në IDEX të Abu Dhabi’t, transmeton Gazeta Metro. Makina iu prezentu pasardhësit të kurorër mbretërore nga Ministri i Industrisë dhe Tregtisë Rusë, Denis Manturov. Në fillim të

Ky është Ferrari i vetëm manual në botë

Ferrari F430 është modeli i vetëm i kompanisë prodhuese luksoze të veturave që posedon opsionin e ndërrimit manual të shpejtësive. Shumica e modeleve F430 janë të pajisura me transmision gjysmë-automatik opsional. Fatkeqësisht, prodhuesit e automjeteve si Ferrari, Lamborghini dhe Maserati nuk prodhojnë më makina me transmision manual, duke i bërë modelet si F430 shumë të

SuperHybrid me 965 kuaj fuqi prezantohet gjatë muajit që vjen në panairin e Gjenevës (Foto)

Puritalia Berlinetta e ka përfunduar modelin më të ri të SuperHibrid që ka 965 kuaj fuqi, të cilin do ta prezantojë në Geneva Motor Show, transmeton Telegrafi. Ende nuk janë bërë të ditura detajet e këtij modeli, që thuhet se ka nivel të lartë luksi, ndërsa enterieri është përfunduar krejtësisht nga fibrat e karbonit. Punimet

Ekrani masiv i ndjeshëm në prekje, brenda Mercedes S-Class të ri (Foto)

Sa i përket eksterierit, ndryshimet duken vetëm te dritat e përparme Deri tani, modeli i ri S-Class është parë disa herë në testim, ndërsa Mercedes është kujdesur që t’ia mbulojë detajet me një shtresë te konsiderueshme kamuflazhi, transmeton Telegrafi. Kjo ka bërë që të mode vërehen detajet, apo ato janë shumë të pakta dhe nuk

Inteli blen prodhuesin e çipave nga India për ta forcuar seksionin e GPU-së

Gjatë disa vjetëve të fundit Inteli ka kaluar nëpër ndryshime revolucionare, duke kaluar nga një kompani e cila prodhonte pothuajse ekskluzivisht procesorë x86 në një gjigant i cili tani fokusohet në AI, të mësuarit e makinës (machine learning), grafikë diskrete etj., përcjell Overclock3D. Kompania gjithashtu i ka blerë disa kompani për të depërtuar më tej

Volkswagen Touareg bëhet me motor të ri V6

Kompania gjermane prestigjioze e veturave, Volkswagen, ka mesi i këtij viti konsumatorëve do t’iu ofrojë motor të ri benzinë V6 për Touareg. Përveç dy motorëve dizelë, konsumatorët e Volkswagen Touareg do të kenë mundësi të zgjedhin edhe motorin e rin benzinë. Fjala është për motorin 3.0-litër V6 me kapacitet prej 335 kuajfuqi, 53 kuajfuqi më

Apikacionet e Android që iu përgjojnë gjatë gjithë kohës

Reklamuesit në aplikacione të sistemeve operative Android po mbledhin informacione që mund t’i ndihmojnë ata të jenë në dijeni të preferencave të përdoruesve, sipas hulumtimeve të reja. Disa aplikacione mund të gjurmojnë aktivitetin tuaj me kalimin e kohës, madje edhe kur u thoni atyre të mos e bëjnë. Rreth 17,000 aplikacione Android mbledhin informacion identifikues

Rusët i ofrojnë arabëve vetura speciale për Sheikë

Princi i ardhshëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, zëvendëskomandanti kryesor I Emiratëve Muhammed Ben Zaid el Nahyan, mori pjesë në prezantimin e limuzinës ruse “Aurus” (nga projekti Kortez) në IDEX të Abu Dhabi’t, transmeton Gazeta Metro. Makina iu prezentu pasardhësit të kurorër mbretërore nga Ministri i Industrisë dhe Tregtisë Rusë, Denis Manturov. Në fillim të

Honda do të mbyll fabrikën në Britani, rrezikohen 3.500 vende pune

Prodhuesi japonez i automjeteve, Honda, do të mbyllë në vitin 2022 fabrikën e saj në Swindon, Britani të Madhe, një vendim që kërcënon 3.500 vende pune dhe është një tjetër goditje e rëndë për vendin me afrimin e Brexitit, njoftoi sot një deputet britanik. Mbyllja e fabrikës, e cila është e pozicionuar në jugperëndim të