Tortë me arra

Përbërësit:

230 gr arra te bluara

6 veze

120 gr sheqer

110 gr miell

2 luge rum (opsionale)

Perberesit per kremin:

350 ml qummesht

2-3 luge leng limoni

1 luge levore limoni ne rende

150 gr arra te bluara

2 sheqer vanilje

2 luge rum(opsionale)

300 gr margarin

120 gr sheqer

60 gr miell

½ luge arra muskati e bluar

Udhezimet:

Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezes.

Te bardhat tunden me gjysmen e sheqerit derisa te behet nje shkume e forte.

Te verdhat gjithashtu tunden vecmas me gjysmen tjeter te sheqerit dhe shtohet rumi.

Tek te verdhat e vezes shtojme ngadale miellin dhe duke perzier vazhdimisht shtojme dhe arrat e bluara dhe shkumen nga te bardhat e vezes.

Perziejme mire dhe masen e qesim ne kallep te lyer dhe te mbluluar me leter per pjekje me ,madhesi 24 cm .

Pjekim per 35 minuta ne 180 grade,dhe pasi te piqet pandispanja ,nxehtesine e ndalim kurse pandispanjen e leme ne furre te ftohet.

Per kremin perziejme miellin,sheqerin dhe sheqer vaniljen me 150 ml qumesht te ftohet dhe perziejme mire.

Masen tjeter te qumeshtit e veme te vloj dhe ne te shtojme miellin e tretur dhe pasi vlon qumshti shtojme tretesieren me miellin dhe perziejme derisa te trashet kremi.

Ne kremin e ftohur shtojme margarinen e tundur me pare dhe perziejme mire derisa te kompaktesohet mire masa.

Tek kremi shtojm edhe lengun dhe levoren e limonit,rumin ose kanelle dhe arren e muskatit(ketoj jane erza qe perdorim sipas deshires,nese nuk i kemi mundet edhe pa to).

Pandispanjen e pjekur dhe te ftohur e ndajme horizontalisht ne tri shtresa .

Secilen shtrese e lyejme me kremin e vaket qe te tria shtresat dhe ne fund e leyjem nga jasht dhe dekorojme sipas deshires. /kuzhinashqiptare