Vaji i ullirit lehtëson dhimbjet e artritit

Dhimbja e artritit mund të lehtësohet duke marrë dy deri në tri lugë çaji me vaj ulliri, kanë zbuluar shkencëtarët.

Përbërja ka efekt të ngjashëm antiinflamator, thekson Fondi Arthritis.

“Vaji i ullirit kalon përmes procesimit më të paktë të rafinuar dhe ai përmban më shumë nutrientë se sa variantet standarde”, ka njoftuar Fondi Arthriti.

Vaji i ullirit po ashtu është pozitiv për shëndetin e zemrës, eshtra dhe sëmundje neurologjike, thuhet në studim.