Vjen reagimi i parë nga Izraeli pas vendimit të Trumpit për njohjen e Jerusalemit

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu.

Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën e mërkurë historike si dhe vendimin e presidentit amerikan e sheh si hap të rëndësishëm për paqe në mes të dyja vendeve.

Ndërkohë udhëheqësit arabë dhe evropianë kanë paralajmëruar se vendimi i presidentit amerikan rrezikon seriozisht të dëmtojë çfarëdo inciative paqësore në të ardhmen, e madje edhe të nxiste një valë të re të dhunës në rajonin e paqëndrueshëm të Lindjes së Mesme.

Lini Një Koment