Kulturë

Floktarët e parë të Prishtinës, Iljazi dhe Qamilja

1 min më parë

Gratë e qytetit, natyrisht një shtresë e tyre, po i kushtonin rëndësi, veç veshjes dhe krehjes së flokëve, stilit të kohës. Atëherë nisin nga puna

Saranda në sytë e piktorëve, punimet e artistëve vendas dhe të huaj që kanë vizituar qytetin

1 ditë më parë

Në Sarandë, galeria e artit është bërë pjesë e ofertës turistike të sezonit veror. Galeria ka të ekspozuar momentalisht rreth 72 vepra të disa zhanreve,

Çmimi Kombëtar për Kinematografi u ndahet Burbuqe Berishës dhe Kushtrim Hoxhës

6 ditë më parë

Ministria i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i ka ndarë çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu” në fushën e Kinematografisë poetit dhe kritikut letrar Azem

PRIZRENI, QYTET I VLERAVE SOCIO-EKONOMIKE, KULTURORE, MORALE DHE INTELEKTUALE

1 javë më parë

Shkruan: Argjira Ukimeri Siç mësojmë edhe nga Shkrimet e Shenjta, Zoti i krijoi njerëzit sipas shëmbëlltyrës së tij. Sipas tij (Zotit), njeriu është element zotërues

Ëndrra është një vullnet i tmerrshëm pushteti

1 javë më parë

Anila Xhekaliu (1975, Laç-Bruç të Matit), ka kryer studimet e larta për gjuhë-letërsi në Tiranë. Shkrimtare dhe përkthyese letrare nga frëngjishtja, shkruan sot “Koha Ditore”.

Nga 1 miliard euro që u premtuan, janë dhënë vetëm 20 milionë për rindërtimin e “Notre Dames”

2 javë më parë

Dy miliarderë që u zotuan se do të dhuronin mbi 300 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e “Notre Dame”, kanë dhuruar më në

Shkrimtarja dhe botuesja Majlinda Rama me dy autorët e saj, Akademik Ali Aliun dhe Kim Mehmetin

2 javë më parë

Shtëpia Botuese “Agora”, me seli në Tiranë është nga më të rejat në botën e letrave shqiptare. Dhe ajo erdhi disi ‘zhurmshëm’, kështu që brenda

Sonte nis PriFest 11, për 6 ditë shfaqen mbi 70 filma

3 javë më parë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit-PriFest , tashmë është gati për të nisur edicionin e 11 të festivalit. Me 6 ditë festive, me mbi 70 filma, prej

Në Kinë hapet ekspozita më e madhe me veprat e Pikasos

2 muaj më parë

”Pikaso, Lindja e një gjeniu” titullohet ekspozita më e madhe e hapur ndonjëherë në Kinë, e cila përmban më shumë se 100 vepra, pjesa më

Zhegra me manifestim për ditëlindjen e Agim Ramadanit

3 muaj më parë

Zhegra e Gjilanit ka nderuar me një numër të madh qytetarësh, komandantin Agim Ramadani në manifestimin tradicional kulturor, “Ditët e Agimit” që është mbajtur në

1 2 3 38