Maqedoni

Georgievski: Turp për Kosovën, nuk kanë ftuar delegacion nga Maqedonia

5 ditë më parë

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Ljubço Georgievski, thotë se është turp i madh për shtetin e Kosovës që nuk ka ftuar delegacion maqedonas në shënimin

Wisner: Plani i Thaçit për kufijtë s’ka gjasa të realizohet

2 javë më parë

Ideja e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk është realiste, tha ish-diplomati amerikan Frank Wisner. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-i

BE t’i japë fund dilemës: Të ecë më shpejt drejt një integrimi më të thellë, ose të ngadalësojë

2 javë më parë

Mençuria konvencionale, ndalet në mënyrë korrekte tek rritja e skeptikëve evropianë, të cilët kundërshtuan integrimin gjithnjë e më të madh të 28 vendeve anëtare të

Kur George Bush para Sali Berishës e “shpalli” pavarësinë e Kosovës

3 javë më parë

Mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për një Kosovë të pavarur dhe sovrane, ka qenë e pakushtëzuar. Një gjë të tillë e kishte përsëritur

Vdes përkthyesi i letërsisë shqipe në Gjermani

4 javë më parë

Në orët e para të mëngjesit të sotëm ka vdekur, pas një lëngimi të gjatë e të pashërueshëm Hans-Joachim Lanksch, i mirënjohur në diskursin kulturor-intelektual

5 mijë euro kilogrami: Kërpudhra e rrallë që gjendet në Kosovë

1 muaj më parë

Tartuf është një lloj kërpurdhre e rallë që gjendet krysisht në viset shqiptare, Kosovë, Shqipëri e Maqedoni, dhe sjellë të ardhura shumë të mëdha. 1

Judah: Merkel e fundosi idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

1 muaj më parë

Publicisti dhe analisti britanik, Tim Judah, ka folur për idenë e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për TV N1, Judah

Stuhia ‘Andrea’ pritet të godasë Shkupin

1 muaj më parë

Shkupi po përgatitet për afrimin e stuhisë “Andrea” e cili pritet të sjellë reshje prej 50 deri 80 milimetra në metër katror, çka detyroi qendrën

Pritjet nga presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut

1 muaj më parë

Presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, do të ndryshojë raportet e këtij institucioni me Qeverinë, por edhe me komunitetin ndërkombëtar, bazuar sipas

Rama nuk do që mes Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë e Serbisë të ketë kufi

1 muaj më parë

Shqiptarët në Shqipëri dhe Kosovë janë vëllezër që tani jetojnë në dy vende të ndryshme dhe duhet të bashkohen, tha kryeministri shqiptar Edi Rama. Në

1 2 3 367