Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla drejt arrestimit?!

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është ne prag te arrestimit.

Burime nga organi i akuzës për Vizion Plus nuk e mohuan faktin se ne ngarkim te Llallës pritet qe shume shpejt te dorëzohet urdhër-arresti, banuar ne 4 akuzat për te cilat Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet.

Ky lajm vjen ne kohen kur përplasja Llalla-Lu është rikthyer dhe njëherë ne qendër te vëmendjes, pas akuzave dhe kundër akuzave te hedhura nga te dy.

Prej kohesh ambasadori amerikan Donald Lu ka mbajtur një qëndrim te ashpër dhe kritikues ndaj Adriatik Llallës, te cilin e ka akuzuar publikisht si personi qe ka dashur te pengoje reformën ne drejtësi.

Por akuzat kaluan ne një tjetër nivel dhe nuk mbetem ne vetëm ne kuadrin e personit anti-reforme. Ato u formësuan pas vendimit te Departamentit Amerikan te Shtetit, i cili e shpalli non grata Adriatik Llallën, si person i përfshire ne afera te mëdha korruptive.

Përplasjet vijuan pas publikimit te letrës qe Adriatik Llalla, gjate kohës kur ishte Kryeprokuror i kishte drejtuar Kongresit Amerikan. Nder te tjera ai akuzonte Ambasadorin Lu se i kishte kërkuar nominalisht, arrestimin e Ilir Metës.

I menjëhershëm ishte dhe reagimi i Ambasadorit te Shteteve te Bashkuara ne Tirane, i cili i cilësoi si gënjeshtra këto pretendime me argumentin se Adriatik Llalla i trembet arrestimit për korrupsion.

Por debati Lllalla-Lu nuk u mbyll me kaq. Një ditë më parë, me ane te një deklarate per mediat, ish-kryeprokurori lëshoi serish akuza ndaj diplomatit amerikan, duke u shprehur se ai ka marrë rolin e prokurorit, gjykatësit dhe te jurisë, duke e shpallur atë si fajtor për korrupsion, ne kohen kur, sipas vete Llallës, ndaj tij nuk ka asnjë prove.

Lllalla kërkoi nga Lu qe te heqë dore menjëherë nga abuzimi me pushtetin dhe ndërhyrjen ne punët e sistemit te drejtësisë shqiptar.

Ndërkohë, Prokuroria e Durrësit e ka nisur procedimin penal ndaj Llallës në 15 mars 2018. Dosja me numrin 447 përmban 4 veprat penale: Deklarimi i rremë i pasurisë, mosdeklarimi i shumave të të hollave ne kufi, pastrimi i produkteve të veprës penale dhe shpërdorim detyre /Vizion

Lini Një Koment