Kjo është pasuria e disa liderëve botërorë, Putin i pakonkurrencë

Pasuria e politikës erdhi në pah edhe një herë me shpalljen e pasurive të kandidatëve të kandidatëve presidencialë. Sipas Post Huffington, Presidenti rus Vladimir Putin është politikani më i pasur në botë që ende është në detyrë. Është vlerësuar se Putini ka asete prej 40 deri në 70 miliardë dollarë, edhe pse ende nuk është e qartë saktësisht. Putini pasohet nga mbreti Thai Bhumibol Adulyadej me 30 miliardë dollarë pasuri. Vendi i tretë i takon Sulltan Brunei Hassanal Bolkiah. Vlera e pasurive të Bolkiahut është 20 miliardë dollarë. Shejh Halif Bin Zayid al Nahyan vjen me 15 miliardë dollarë pas Abdullah bin Abdul Aziz al Saudit, mbretit të Arabisë Saudite, pasuritë e të cilit arrijnë në 18 miliardë dollarë, njofton Sakte.net

Hans Adams i Lihtenshtajnit vlerësohet se është i pasur pesë miliardë dollarë, aq sa edhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un. Është vlerësuar se prona personale e kancelares gjermane Angela Merkel është 12 milionë dollarë. Kur asetet e liderëve krahasohen me të ardhurat për frymë banori, pasuria e liderëve në vendet më të varfra po përkeqësohet. Për shembull, të ardhurat për frymë në Korenë e Veriut janë 800 $, ndërsa në Tajlandë 4,400 $. Politikat në vendet perëndimore janë kryesisht nga familjet e pasura. Në vendet arabe dhe lindore, pasuria është përsëri një tipar i familjes.

Pasuria e presidentit të Turqisë është rritur me 85% në 4 vjet

Kandidati presidencial, Tayyip Erdogan ka 4.4 milion lira turke, 200 mijë dollarë dhe 1 veturë. Vlera e përgjithshme e tyre është rreth 5 milion lira turke.

Sipas deklaratës në vitin 2010, paratë e Erdoganit u rritën me 85 për qind./Sakte.net

Lini Një Koment