Llokum pasha

Përbërësit

300 gr sheqer
1 l qumësht
100 gr margarinë
60 gr nisheste
120 gr miell
4 luge kakao
1 sheqer vanilije
100 gr kokos
2 qese krem pana

Hapat

1Perzijme miellin,nishestene,kakaon me 200 ml qumesht te ftohet kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje me sheqerin.
2Pasi perzijme mire perbersit,shtojme tek qumeshti qe vlone dhe perzijme derisa te trashet kremi.
3Largojme nga zjarri dhe shtojme margarien duke perzier derisa te shkrihet edhe margarina.
4Ne nje kallep te madh shtrijem sasine e kokosit ne tere ssiperfaqen.Mbi shtresen e kokosit qesim ngadale kremin e kafte ne tere siperfaqen duke mos e levizur shume kallepin.
5Kallepin e fusim ne frigorifer.
6Me pas tundim krem panen,derisa te trashet ne shkume te trashe..
7Me krem panen lyejme siperfaqen me kremin e kafte dhe presim ne
shirita nga 5-6 cm te gjere/Embelsira.ime/

Lini Një Koment