Reagon ministri turk pasi eurodeputeti grek u grisi flamurin e Turqisë

Një ligjvënës grek që po shqyen një kopje të një flamur turk gjatë një debati në PE po bën xhiron e rrjetit.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka reaguar ashpër ndaj këtij veprimi.

“Këto mendje raciste e dinë më mirë se kushdo se si ne përplasemi dhe lëshojmë në det ata që guxojnë të sulmojnë flamurin tonë të lavdishëm.

Fëmijët e prishur dhe racistë të Evropës duhet të dinë vendin e tyre,” tha ai në një postim në rrjetet sociale të enjten, pa e emëruar ligjvënësin, eurodeputetin Yannis Lagos.

Cavusoglu tha që ai priste që Parlamenti Evropian të marrë “masat e nevojshme kundër këtij kllouni”.

Lagos është një eurodeputet i pavarur dhe udhëheqës i Ndërgjegjes Popullore Kombëtare, një grup i çarë që doli pas shpërbërjes së Agimit të Artë neo-nazist.

Duke folur në Parlamentin Evropian të Mërkurën, ai fajësoi Turqinë për ardhjen në rritje të refugjatëve dhe migrantëve në ishujt Grekë. /albeu.com/