Vuçiq: Haradinaj ka të drejtë, në rast të një lufte të re me Kosovën, do të duhej të luftonim edhe me Amerikën

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka thënë se nuk do të ishte raliste që Serbia ta ndryshojë opinionin e saj për Amerikën, për të cilën pavarësia e Kosovës është çështje e mbyllur.

Pasi ka marrë pjesë në hapjen e një fabrike në Kragujevc, Vuçiq ka thënë se ai gjithmonë ka deklaruar se ‘shqiptarët nuk bëjnë asgjë pot ë mos e kenë mbështetjen e Amerikës’, shkruajnë mediat serbe, përkthen Periskopi.

Këto komente, Vuçiq i ka bërë kur është pyetur nga gazetarët për qëndrimin që ka dhënë ambasadori i ri amerikan në Kosovë, i cili ka deklaruar për ushtrinë se ‘është gjë e natyrshme të ndodhë’.

“Duhet ta themi hapur këtë, ata kanë më shumë aleatë nëpër Evropë se sa ne, dhe kjo është arsyeja pse ne i jemi kthyer fabrikave dhe të ardhmes tonë, që të mendojmë se si ta fitojmë betejën. Kështu që ne do të jemi të gatshëm të mbrohemi nga një luftë e Amerikës…por mos ta provojmë, nuk do të kishim sukses”, ka thënë Vuçiq.

Duke komentuar qëndrimet e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se Amerika do të ishte në anën e Kosovës në rast të një lufte të re me Kosovën, Haradinaj ka thënë se kjo është e vërtetë.

“Ka një kohë të gjatë që kur Shtetet e Bashkuara kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe për ta është një storie e përfunduar. Nuk është realiste tash të fillojmë të ndryshojmë opinionin që Serbia ka ndaj Amerikës, dhe meqenëse jemi kaq të dobët, duhet të mbrohemi”, ka thënë ai.

Lini Një Koment